ARTIK SİGARAYI BIRAKMAK ÇOK KOLAY

Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Terapisti İzzet Özer, 2013 yılında ilimizde şubesi açılan Aller Carr yöntemi ile herhangi bir ilaç, iğne veya şok tedavisi kullanmadan keyif alarak, zorlanmadan ve sonsuza dek bireylerin sigaradan kurtulabileceğini söyledi.

 

zararları herkes tarafından biliniyor olmasına rağmen neden içiliyor?

Sigaranın zararlarını bilmek bırakmaya yetmez. Sigaranın zararlarını beş yaşından beri içgüdüsel olarak biliyoruz. Çocukları olanlar çok iyi bilir. Çocukların en çok nefret ettikleri şeylerden biri, anne babalarının sigara içmesidir. Çünkü sevdiklerinin kötü bir şey yapmasını istemezler. Demek o yaştan beri biliyoruz zararlarını. Sigaranın zararlarını bilmek bırakmaya yetseydi, bir mesleğin doktorlar asla içmezlerdir. Hangimiz sigaranın zararlarını doktorlardan iyi bilebiliriz? Doktorlar dahi sigara içmeye devam ediyorlarsa, bu neyin kanıtıdır? Sigaranın zararlarını bilmenin sigarayı bırakmaya yetmediğinin kanıtıdır. İçiciler zararlarını ve bıraktıklarında daha sağlıklı olacaklarını bilmelerine rağmen ondan gerçek bir destek ve zevk aldıklarını zannettikleri için içmeye devam ederler.

Sigara bir bağımlılık mı, yoksa tiryakilerin psikolojik olarak kendilerini bağlı hissettikleri bir şey mi?

Sigara bağımlılığı çok büyük oranda psikolojiktir. Sigara içmediğimiz zaman yaşadığımız sıkıntının (boşluğun, huzursuzluğun, mutsuzluğun, gerginliğin) iki ana sebebi vardır. Nikotin bağımlılığı ve psikolojik bağımlılık. Sigara bağımlılığının % 5’i nikotinden kaynaklanır, biyolojiktir. % 95’i ise psikolojiktir. Zihinsel bağımlılık bebeklikten bu yana maruz kaldığımız beyin yıkamalardır. Filmler, sanatçılar, yarışmalar, model insanlar yoluyla sürekli olarak beynimiz sigaranın faydaları olduğu ile ilgili yıkanır. Bir genç 15 yaşına gelinceye kadar ortalama 80000 kez beyin yıkamasına maruz kalır. Bunlar sigara bağımlılığının devam etmesini sağlayan çok güçlü silahlardır.

Sigarayı bırakmak için önce azaltmaya başlamak doğru bir yaklaşım mı?

Tamamen yanlış bir yöntem olur. Azaltanlar ya da ara sıra içenler hem kendilerini az içmek için sürekli zorlarlar hem de her bir sigara onlar için daha özel hale gelir. Araları uzun olduğu için daha fazla anlam ve değer katarlar. Her bir sigarayı tören havasında içerler. Aslında azaltmak işlerini daha da zorlaştırır.

Sigara paketlerindeki uyarıcı görsel ve yazıların sigaranın terk edilmesinde etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Zararlarından bahsederek bıraktırabilseydik şimdi sigara içen kimse kalmazdı ülkemizde. Sigara içenlerin çok büyük bir kısmı paketlerin üzerindeki görsellere bakmaz. Hatta televizyondaki kamu spotları ve gazetelerdeki haberleri hemen es geçerler. Kanal değiştirirler ve yaprakları çevirirler. Çünkü bu görsellerde ve yazılarda sigaranın zararları en ağır şekilde işlenmiştir. Sigara içicileri bu görselleri ve yazıları gördüğünde korku yaşar. Korku stres yaratır. Strese giren bir sigara içicisinin ilk yapmak isteyeceği şey bir sigara daha yakmaktır. Demek ki sigara kullanıcısını korkutmak onu daha çok sigara içmeye iter. Bunun yerine sigaranın faydalarına dair gizli ve açık inançları temizlemek gerekir.

 

Kayseri’de temsilciliğini de üstlendiğiniz Allen Carr yönteminden biraz bahseder misiniz?

Allen Carr 33 sene boyunca günde 5 paket sigara içen ağır bir tiryakidir. 1983 yılında kendisi için sigarayı bırakmanın tek kolay yolunu keşfeder ve nihayet sigaradan kurtulur. Bu seferki kurtuluşu diğerlerine hiç benzememektedir. Çok kolay, rahat, kalıcı, acı çekmeden ve keyifle kurtulur. Ne kilo alır ne gergin günler yaşar. Bu olağanüstü tecrübesini çevresindeki sigara içen insanlarla paylaşmaya başlar ve böylece adım adım dünya çapında denenmiş ve kabul edilmiş ”Easyway-Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Yöntemi” ni geliştirir. 60 Ayrı ülkede 200’ün üzerinde merkez ile hizmet veren Allen Carr yönetiminin merkezi İngiltere’dir. 30 yıldır sigara içicilerini tedavi ediyoruz. Şimdilik 11 milyondan fazla içiciyi kurtardık. Sigara içicisi hiç bir makineye bağlanmadan, hiç bir ilaç içmeden, sigarayı bir daha özlemeden, kilo almadan sigaradan, kolayca kurtulmaktadır. Terapi bir gün içerisinde 6 saat sürmektedir. 12 kişilik gruplar halinde yürütülmektedir. Ayrıca 1 yıl boyunca psikolojik destek hizmeti sunulmaktadır. Sigaranın zihinde bitirilerek sigara içme isteğinin son bulmasını sağlıyor. Allen Carr Türkiye Merkezi’nin Kayseri şubesi 2013 yılında açıldı. Sigaranın zararlarından bahsederek içicileri korkutmadan, herhangi bir ilaç, iğne veya şok tedavisi kullanmadan keyif alarak, zorlanmadan ve sonsuza dek sigaradan kurtarıyoruz.

Bu yöntemi diğer sigarayı bırakma ya da bıraktırma yöntemlerinden ayıran özelliği nedir?

 

Allen Carr’ın yöntemi diğerlerinden tamamen farklıdır. Akupunktur, nikotin replase etme, yani nikotin yerine geçen sakızlar ve bantlar kullanma, şok tedavisi, yani sigara içicisini korkutma taktikleri, lazer, ışın tedavisi ve benzeri sayısız uygulamalar var piyasada. Bu yöntemlerin tümü yoğun şekilde irade gücü kullanımına dayanır. Bu  yöntemlerin tümüne “irade gücü” yöntemi diyebiliriz. Allen Carr yönteminin dışında kalan tüm yöntemler bizim için irade gücü yöntemleridir. Çünkü bu yöntemlerin hepsinin altında yatan anafikir şudur: “ben seni bu hapla, makineyle, ilaçla destekleyeceğim. Gerisi senin neyine kalmış? İrade gücüne. Güçlü ol, iradene sahip çık bir gün sigaradan kurtulacaksın. İrade gücü yöntemi içerisinde içiciler beyinlerini sigara içmenin tüm zararlı özellikleri ile doldururlar ve uzun süre dayandıklarında bir sabah sigara içmek için hiçbir istek duymayarak yataklarından kalkacaklarını ümit ederler. Diğer yöntemler sigara insanların neden sigara içmemesi gerektiği üzerinde durur ve bırakmaya ikna etmeye çalışır. Hâlbuki adı sütünde içmeme nedenleri. Hiç kimse içme sebepleri üzerinde durmaz. Allen carr yöntemi neden sigara içtiğimiz üzerinde odaklanır. Neden strese girince bir tane yakıyorum? Neden yemekten sonra bir tane yakmazsam yemek bitmiş gibi olmuyor? Çay, kahve neden sigarasız olmuyor? Bütün bunların neden olduğuna odaklanıyoruz. Sigaranın gerçek yüzünü safsatalardan ve beyin yıkamalardan arındırarak ispatlıyoruz. Sigara içme isteğini yok ettiğimizde içiciler kolayca ondan kurtuluyorlar.

Sizce kesin olarak sigarayı bırakmak mümkün mü?

Sigarayı bırakmak eğer doğru metot uygulanırsa çok kolaydır. Ancak irade gücü ya da her hangi bir ilaçla zihinsel bağımlılığı bitirmek çok zordur. Zihinde yer alan sigara içme isteğini bitirmek lazımdır. Bunun için Allen Carr yöntemini araştırabilirler, ya da kitabını edinebilirler.

Son olarak sigarayı bırakmak için nereden başlamak ve neler yapmak lazım?

Öncelikle sigara ile ilişkimizi fark ederek ondan kurtulmayı istememiz lazım. Korkularımız ve şüphelerimiz olsa da zihnimizde bu bağımlılığı bitirdiğimizde özgürlüğümüze ve sağlığımıza kavuşabileceğimizi bilmeliyiz. Bunun için Allen Carr sigarayı bırakmanın kolay yolu merkezlerinden yardım alabilirler. Bizim merkezlerimiz İstanbul, Ankara ve Kayseri’de bulunmaktadır. Ayrıca sigarayı bırakmanın kolay yolu kitabını da edinebilirler. Sonuç olarak sigara içenler şu noktayı fark etsinler; sigarayı bırakmak herkes için kolaydır.

GÜLDEN ÇOKTAN-RÖPORTAJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.