Boydak Holding’te toplu sözleşme imzalandı

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Ağaç İş Sendikası, Çelik İş, Öz İplik İş ile TMSF’ye devredilen Boydak Holding arasında yapılan toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşmeyle birlikte 8 bin 600 civarında işçi yüzde 12,75 oranında zam alacak. Holding binasında düzenlenen imza töreninde konuşan Hak-İş Konfederasyon Başkanı Mahmut Arslan kendileri için tarihi bir gün olduğunu söyleyerek, “Bizim için tarihi bir gün. Uzun yıllar örgütlü olduğumuz ve toplu sözleşme imzaladığımız mobilya sektörünün en öncü kuruluşlarından birisi olan Boydak Holding’in bünyesinde olan şirketlerle ilgili toplu iş sözleşmesini yeni muhataplarla imzalamış olmak çok önemli. Hak-İş olarak yaklaşımımız, işletmemiz bizim rakibimiz değil, bizim ortağımız. Bu ortaklık maddi bir ortaklık değil ama bu işletmenin geleceğe taşınması konusunda birlikte çalışma konusunda ortaklık olarak düşünüyoruz. Burada yerleşik bir yapı vardı, yeni bir yapı inşa edildi. Bu yeni yapıyla da biz var olan sistemi devam ettirme konusunda bir kesinti yaşadık. Ama yönetim kurulu başkanımız ve ekibinin ortaya koyduğu samimi ve içten tutum bu sıkıntıları da ortadan kaldırmış oldu” dedi.
“Daha fazla üreteceğiz”
Şirketi bulunduğu yerden daha ileriye götürmek için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Arslan, “Boydak Grubu üretmeye devam etmeli. Daha fazla üreteceğiz, daha fazla satacağız, daha fazla kazandıracağız. Toplu iş sözleşmesindeki süreçleri biliyorum. Gerçekten yoğun bir müzakere süreci yaşandı. Hem toplu sözleşmenin süresi, hem elde edilen rakamlar gerçekten bütünüyle arzu ettiğimiz rakamlar olmasa da ülke ekonomisi şirketin durumu ve çalışanların beklentisini yan yana koyduğumuzda uzlaşmayla sonuçlanmış olması; işçinin mahkemeye, greve gitmeden masada bitmiş olması hepimiz için büyük bir fayda” şeklinde konuştu.
“Önceliğimiz istihdam”
İmza töreninde konuşan Boydak Holding CEO’su Ertunç Laçinel de önceliklerinin istihdamı desteklemek ve şirketi bulunduğu yerden daha iyi noktalara taşımak olduğunu kaydetti. Laçinel, “Bizim için önceliğimiz istihdamı artırarak devam etmek, istihdamı desteklemek, üretim faaliyetlerini artırarak devam etmek, satışlarımızı hem mobilya grubunda hem endüstriyel grubunda hem de enerji gruplarımızda artırarak devam ettirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar da bunları gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Önceliğimiz istihdam, istihdamın peşinden ihracat hedeflerimiz var. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şener ise, “Bugüne kadar yaptıklarımız artık dündedir. Bundan sonraki yapacaklarımız konuşulacaktır. Dün olanlarla övünmeyelim, yapılacaklarla övünmek üzere gayretinizi bekliyorum. Addettiğimiz konu arzu ettiğimiz nihai rakamlar değildir. Ama şimdilik dükkanın açık kalması, hepimizin hayata devam etmesi için şimdilik bu kadardır” dedi. Yapılan konuşmaların ardından imzalar atıldı. Toplu iş sözleşmesinden yaklaşık 8 bin 600 işçi 12,75 oranında zam alacak.
–CEMİL MACİT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.