BÜYÜME AĞRILARIYLA KARIŞTIRMAYIN

Kompleks bölgesel ağrı sendromunun zaman zaman çocuklardaki büyüme ağrılarıyla karıştırılabildiğini söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Romatoloji ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, fizik tedavi sayesinde tam iyileşme sağlanabildiğini ve psikolojik desteğin de tedavinin bir parçası olduğunu olduğunu söyledi.

Fizik tedavi iyileştiriyor

Fizik tedavi sayesinde tam iyileşme sağlanabildiğini ve psikolojik desteğin de tedavinin bir parçası olduğunu olduğunu söyleyen Gündüz, çocuğunuz son zamanlarda kol ve bacaklarının ağrıdığından şikayet ediyorsa, bunu hafife almayın. Bazen büyüme ağrıları olarak düşünülen bu tür ağrılar, kompleks bölgesel ağrı sendromuna işaret edebiliyor. Büyüme ağrılarından farklı olarak aşırı derecede şiddetli ağrılara ve deride değişikliklere yol açan kompleks bölgesel ağrı sendromu, ergenlik döneminde daha çok görülüyor. Sıklıkla 12 yaş civarında ortaya çıkıyor ve genç kızlarda daha sık rastlanıyor. Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, çoğu çocukta ağrıların kol veya bacak bölgesinde hissedildiğini ancak vücudun herhangi bir bölgesinde de görülebileceğini belirterek, nedenlerin şöyle anlatıyor: “Rahatsızlık, travma, enfeksiyon, duygusal stres ve cerrahi işlem gibi stresli bir olaydan sonra ortaya çıkabilir. Cerrahi bir işlem öncesi hissedilen korku, düşme ya da çarpma, ebeveynlerin ayrılması gibi yaşanabilecek travmalar bu durumu tetikleyebilir.”

 

Hafif bir dokunmada bile şiddetli ağrılar varsa…

Muayene sonucunda kompleks bölgesel ağrı sendromundan bahsedebilmek için şiddetli ve uzun süreli ağrıların yanı sıra günlük aktiviteleri kısıtlayıp kısıtlamadığına, tedaviye yanıt verip vermediğine, allodini varlığına (normalde ağrı vermeyecek uyarana ağrı tepkisi) bakılıyor. Rahatsızlığın tanısı için bir dizi kriterden yararlanıldığını dile getiren Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, bunları şöyle açıklıyor:

  • Ağrıyı başlattığı düşünülen bir olayın varlığı,
  • Cilde hafif dokunmayla şiddetli veya sürekli ağrı,
  • Mevcut bölgede şişme, kan akımı değişiklikleri veya renk değişiklikleri olması,
  • Ağrı ve hareketsizliğin bilinen bir nedeninin olmaması,
  • Bilinen bir sinir bozukluğunun olmaması.

 

Okulda devamsızlığa yol açıyor

Tüm yakınmalar bir araya geldiğinde çocukların günlük yaşam düzeninin bozulmaya başladığını söyleyen Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, bu durumun okul devamsızlığına yol açtığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bazı çocuklarda zamanla soluk ve mor alacalı bir deri rengi, vücutta düşük ısı ile ağrının hissedildiği bölgede aşırı ya da az terleme meydana geliyor. Bazen de çocuk kol ya da bacağını sabitleyerek hareketsiz kalmayı tercih ediyor. Bu da zaman içinde kullanılmadığı için o bölgedeki hareket kapasitesinin azalmasına yol açıyor.”

 

Tedavi süresince psikolojik destek de verilmeli

Kompleks bölgesel ağrı sendromu tedavisinde en çok işe yarayan yaklaşım ise; bir fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi programına başlamak. Rahatsızlığın hem çocuk hem aile için zor bir süreç olduğundan bahseden Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, bundan en çok çocuğun etkileneceğini ve stres altında olabileceğine dikkat çekiyor. “Bu nedenle psikolojik destek de tedavinin bir parçası ve terapi almakta yarar var” diyen Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, tedaviden çoğunlukla olumlu yanıt alındığını ve sonuçta çocukların bu rahatsızlıktan tamamen kurtulabileceğini söylüyor, ailelerin çocuklarını okuldan ve arkadaşlarından kopmaması için desteklemelerini öneriyor. Böylece fiziksel egzersizlerin yanı sıra psikolojik ve sosyal destek tedavinin başarısına katkıda bulunuyor. -SELMA KÖSEDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.