By Lock Davası’nda tanığa suç duyurusu

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün gizli iletişim ağı by lock programını kullandıkları iddiasıyla ’silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan tutuklu yargılanan aralarında polis ve öğretmenlerin olduğu 12 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. 2 sanık tahliye olurken, tanık olarak dinlenen bir kişi hakkında ‘yalancı tanıklık’tan suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen polis memurları F.K., G.D., H.C., F.D., E.K., F.K. ve komiser yardımcısı E.A. ile öğretmenler İ.D., S.G., B.E., K.Y. ve S.K. ile avukatları hazır bulundu.
Haklarında ayrı dosyalar hazırlanan ve tek tek yargılanan sanıklar, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmezken, komiser yardımcısı E.A., 22 yıllık devlet memuru olduğunu belirterek, “Ben FETÖ üyesi değilim, mağduruyum” dedi.
17 yıllık öğretmen olan İ.D. ise “Bilgisayar öğretmeniyim. Ben by lock kullanmadım, sendika üyeliğinden istifa ettim. Ciddi rahatsızlığım var. 15 Temmuz gecesi tankların önüne yatan insanlardan bahsediliyor. Ben de o gece hemen en yakın askeri bölgeye tankların çıkacağı yere gittim. Askeri hareketlilik olmayınca ailemle meydanlara indik” diye konuştu.
Öğretmen S.K. de “190 gündür tutukluyum. Tahliyemi talep ediyorum. 2 çocuğum var, bana çocuklarım yabancı gibi davrandı” dedi. Bu davada tanık olarak dinlenen ve Emniyet’te sanık S.K.’yi sohbet toplantılarında gördüğünü söyleyen ve teşhis eden tanık A.E.Ç., duruşma salonunda S.K.’yi teşhis edemediğini söyledi.
Mahkeme heyeti, ayrı ayrı yargılanan sanıklardan polis G.D. ile öğretmen K.Y.’nin tahliyelerine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, ayrıca tanık A.E.Ç. hakkında yalancı tanıklıktan Savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.