Çanakkale Şehitleri 102’nci kez yad edildi

Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreninde konuşan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, “Çanakkale zaferi, güçlünün zayıfı ezdiği ve tüm zenginliklerini sömürme hakkını kendinde gördüğü dönemin acımasız zihniyetine büyük bir darbe vurmuştur” dedi.
Kartal Şehitliğinde düzenlenen törene Vali Süleyman Kamçı’nın yanı sıra, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Müftüsü Şahin Güven, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Yılmaz Üçkan, çok sayıda kamu kurumu STK temsilcisi ile şehit yakınları katıldı.
Törenin açılış konuşmasını, Yüzbaşı Ozan Kazan yaptı. Çanakkale şiirinin Sami Yangın Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Demirci tarafından seslendirilmesinin ardından, 1991 yılında şehit olan Aytekin Demir’in eşi Zümrüt Demir, şehit aileleri adına konuştu. 102 yıl geçmesine rağmen Çanakkale şehitlerini unutmadıklarını dile getiren şehit eşi Zümrüt Demir, “Çanakkale dirilişin destanıdır. Çanakkale’yi Çanakkale yapan o asil ruhtur” dedi.
Şehit anı defterini imzalayan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ise, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Bugün, 102. yılını andığımız Çanakkale Deniz Zaferi, millet olarak, bütün zorluklara, yokluklara ve düşmanın çokluğuna karşı kazanılmış büyük bir zaferdir. Öyle ki bu zafer, I. Dünya Savaşı’nın kaderini etkilemiş, itilaf devletleri uğradıkları hezimet neticesinde büyük kayıplar vererek, güç kaybetmişlerdir. Milletimizin, çağın tüm imkanları ile donatılmış ordulara karşı, maddi imkansızlıklar içerisinde verdiği mücadele, birçok sömürülen millete ilham vermiştir. Birlik ve beraberlik içerisinde verdiğimiz bu mücadele, güçlünün zayıfı ezdiği ve tüm zenginliklerini sömürme hakkını kendinde gördüğü dönemin acımasız zihniyetine de büyük bir darbe vurmuştur.
Türk milleti olarak bağımsızlığımıza, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere karşı dün olduğu gibi bugünde, tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, ortak değerlerimiz altında tek vücut olduğumuz 15 Temmuz, bizler için bir gurur tablosu olmasının yanı sıra, şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biri olarak da tarihe geçmiştir. Ülkemizde huzur ve güven içerisinde, bağımsız ve özgür olarak yaşayabilmemiz için 15 Temmuz’da şehitlik ile onurlanan milletimizin aziz evlatlarıyla ve binlerce gazimizle gurur duyuyor, şerefli mücadelelerinden feyz alıyoruz. Ülkemiz üzerinde, gizli emellerini gerçekleştirmek için pusuda bekleyen iç ve dış tehditler karşısında, gazi ve şehitlerimizden aldığımız ilhamla, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirerek, her türlü tehlike karşısında teyakkuzda olacağız.
Bu duygularla, Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıldönümünde, şanlı tarihimizin mimarları olan tüm şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, emanetlerine tüm varlığımızla sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.”
Vali Süleyman Kamçı’nın konuşmasının ardından, Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi ve İl Müftüsü Şahin Güven tarafından şehitler adına dua edildi.
Tören sonrasında, Vali Süleyman Kamçı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tek tek şehit mezarlarını ziyaret ederek, şehit yakınları ile sohbet etti. Etkinlik, Kayserili şehitlerin fotoğraflarının yer aldığı anı odalarının görülmesi ile sona erdi. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.