Çelik, “İstihdam Seferberliğine Destek Vermek Sorumluluğumuz Gereğidir”

Hizmet İş Kayseri Şube Başkanlığı her ay düzenli olarak yapmış olduğu yönetim, denetim, disiplin baş temsilci ve temsilcilerden oluşan Şubat Ayı temsilciler meclisi toplantısını Erciyes Dağında bir dizi etkinlikle gerçekleştirdi.
Program da temsilcilere toplu iş sözleşmesi ve gelişmeler hakkında bilgi veren Şube Başkanı Serhat Çelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işsizlik rakamlarını düşürmek için yaptığı istihdam seferberliği çağrısına Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanlığı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanlığı olarak destek vereceklerini söyledi.
Konuyla İlgili açıklamada bulunan Hak-İş ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik İşsizlik sorunun sadece devletin sorunu olarak gözükmemesi gerektiğinin ve bu husus da işverenler ile tüm sivil toplum kuruluşlarının mücadele ederek taşın altına ellerini koyması gerektiğini söyleyerek şu şekilde devam etti, “Birey olarak her birimizin ülkemiz ve milletimiz için ‘Biz ne yapabiliriz’ deyip sorumluluk alarak caba serf etmemiz gerekmektedir. Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına, ülkemize, bölgemize ve şehrimize sorumluluğumuz gereği tam destek veriyoruz. İşsizlik sorunu sadece devletin sorumluluğu altında değildir. Bu husus da tüm işverenleri ve sivil toplum kuruluşlarını mücadele ederek taşın altına ellerini koyması gerekmektedir. Çünkü son 1 yıl içerisinde yaşamış olduğumuz hadiseler bizim üzerinde yaşadığımız vatandan başka yaşayabileceğimiz başka bir toprağın bulunmadığını apaçık ortaya koymuştur. Altında gölgelenebileceğimiz de başka bir bayrağımız yoktur. Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına evet diyoruz. Sosyal ortak ve sivil toplum kuruluşu olarak bizlerin üzerine düşen sorumluluklarımız da var. Bu sorumluluk gereği Hak İş ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şubesi olarak işverenlerimizin ihtiyacı olan kalifiye elemanları yetiştirmeye çalışıyoruz. Kanunla yürürlüğe girerek yasal zorunluluk hale gelen Mesleki Yeterlilik Belgeli gençlerimizi yetiştirerek kalifiye birer eleman olarak işgücü piyasasına kazandırmaya çalışıyoruz. Projemiz kapsamında genç makine bakımcıları yetiştirip başarılı olan kardeşlerimizi belgelendirdikten sonra da organize sanayimizde ve kamu kurumlarında en kısa süre içerisinde istihdamları sağlanması için caba göstereceğiz. Ayrıca engellilerin ve kadınların istihdamlarına yönelik proje çalışmalarımız da devam etmektedir. Sendika olarak işverenlerimizle olan ilişkilerimize büyük önem vermekteyiz. Bu konu da HAK-İŞ ve MÜSİAD, ÇSGB tarafından yönetilen ve AB tarafından finansmanı sağlanan ‘İşçi ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması’ Teknik Destek Projemiz de halen devam etmektedir. Bugün her işletmenin fazladan bir kişi istihdam etmesi, 1,5 milyon kişiye iş sağlanması demektir. Bu da işsizlik sorunumuzu önemli ölçüde çözecektir. Sektörün ilacı esasen yine kendindedir. Çünkü unutmayalım ki yapılan her istihdam, yapacağı harcamalarla iç piyasaya ivme kazandırarak topyekûn büyümemize vesile olacaktır.” -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.