DİN VE İSLAM NEDİR3

“Dediler ki: Ey Salih… sen şimdi babalarımızın yap-tıklarından bizi engelleyecek misin?” (11/Hud 62)
Şuayip Peygambere itirazlar.
“Dediler ki: Ey Şuayib atalarımızın kulluk ettikle-rinden vazgeçmeyi yahut mallarımız konusunda diledi-ğimiz gibi davranmaktan vazgeçmemizi sana namazın mı emrediyor?” (11/Hud 87)
İbrahim Peygambere itirazlar.
“… Ama biz atalarımızı böyle yapar bulduk.” (26/Şuara 74)
“İbrahim dedi ki: İyi ama ister siz, ister önceki atalarınız, neye kulluk ettiğinizi biraz olsun düşündünüz mü?” (26/Şuara 75-76)
Musa Peygambere itirazlar.
“…Biz önceki atalarımızdan böylesini işitmemiştik.” (28/Kasas 36)
Peygamberimize ise şöyle itiraz yapmışlar.
“… Bu sizi atalarımızın kulluk etmekte olduğunuz şeylerden alıkoymak isteyen bir adamdan başkası değildir.” (34/Sebe 43)
Şimdi ayetler bunlar, itirazlar da bunlar.
Biz bu ayetler ışığında kendimizi mi düzeltmemiz lazım, yoksa bunca yıldır atalarımızdan gördüğümüz ve duyduğumuz budur, sen bunca evliyanın! içinde olduğu ulemanın! yaptığını yanlış mı diyorsun? Onlar her şeyi halletmiş! bu işler akılla falan yürümez diyenler, elbette olacak. Böyle düşünen ve böyle diyenlere karşı biz sadece şunu söyleriz. Hatadan dönülürse Allah hataları af edeceğini ve bağışlayacağını söylüyor. Şimdiye kadar boşuna mı yapmışım, bundan sonra kurtulmam zor denmemeli. Allah ayetlerde şirkte olupta tövbe edenlerin kurtulduğunu müjdeliyor. Bize Allah’a güvenmek yeter, Allah’a teslim olalım, ayetleri iyi anlamaya çalışalım ve tüm bunları tarihten gelen süreci, atalardan mirası ve geleneği, Allah’ın vahyi ile eş tutmayalım.
Vah vah! gördünüz mü, bizim hoca sapıtmış, mezhepsiz olmuş diyenler olacak. Biz mezhepler ve hadis, diğer kitaplar, sadece Allah’a dininde ortak koşulmasın ve dinin parçası sayılmasın diyoruz. Birilerinin ne dediği ve vehimlerini din yapmaları hakikati değiştirmez ve bizi ilgilendirmez diyoruz.
“Allah buyurdu ki: İki tanrı edinmeyin! Allah ancak bir tanrıdır. O halde yalnız benden korkun.” (16/Nahl 52)
“Size ne oluyor ki, Allah’a büyüklüğü yakıştıramı-yorsunuz?” (71/Nuh 13)
Allah’ın rızasından uzaklaşmaktan korkmuyor insan. Ama toplumun dışlamasından korkuyor. Bunlar tarihin içinden gelen yanlışlar, atalar mirası ve geleneğin zihinlere vurduğu zincirlerdir. Mü’min bu zincirleri kırmadığı sürece kurtuluşu yoktur ve boş hayaller, geçmişle avuntu onu kurtaramayacaktır. Böyle düşünenleri, geleneği, atalar mirasını yeterli görüp taklide devam edenleri Allah yine uyarıyor.
“Onlara (insanlara) Allah’ın indirdiğine Kur’an’a uyun denildiğinde; Hayır biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola geleneğe uyarız derler. Ya atalarının aklı bir şeye yetmez, doğru yolu bulamazlarsa da mı?” (2/Bakara 170)
Şimdi ayetler bize, sapıtanların durumunu açıklıyor. Geleneğe ve atalarının mirasına uymakla yoldan çıktıklarını, bunun iyi bir yol olmadığını anlatan düşüncelere şiddetle karşı çıkıldığını, aklı çalıştırmayı bırakıp taklide devam edilmesini ısrarla savunulduğunu açıklıyor. Hiç kimse kraldan çok kralcı kesilip, Allah’ın ve Peygamberin emredip yapmadığını yaparak, dini Allah ve Peygamberden bile daha çok düşünüyormuş havasına girmemelidir.
Esasında bugün, sorun yalnız Kur’an’dan başka kaynaklarla ilgilenilmesi sorunu değildir. Bugünkü sıkıntı aslında doğru ile yanlışın ve yalanın ayırt edilemeyecek şekilde karşımıza çıkartılmış olmasıdır. Sorun, Allah’ın detaylı bir şekilde indirdiği ve net olarak açıkladığı dine müdahale edilerek insanlara da dini hükümler koyma yetkisi verilmek istenmesidir.
“…Ayrıca bu kitabı da sana, her şeyi açıklamak için, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve Müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.” (16/Nahl 89)
“Hüküm koyma yetkisi ancak Allah’ındır. Allah hakkı anlatılır ve Allah doğru hüküm verenlerin en hayırlısıdır.” (6/Enam 57)
“…İnsanlar arasında, anlaşmazlığa düştükleri hususlarda hüküm vermeleri için, onlarla beraber hak yolu gösteren kitapları da gönderdi. Ancak kendilerine kitap verilenler, apaçık deliller geldikten sonra, arala-rındaki kıskançlıktan dolayı dinde anlaşmazlığa düştüler…” (2/Bakara 213)
“De ki: Allah’dan başka bir hakem mi arayacağım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.