Doç. Dr. Karaırmak: “Travma yaşamın kontrolden çıkması demektir”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kulübü (PDR) tarafından ‘Okulda Travmatik olaylarla çalışmak ve kolaylaştırıcı uygulama Örnekleri’ konulu konferans düzenlendi.
ERÜ Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Karaırmak katıldı. Konferansa katılan öğrencilere travma ve çeşitleri, travma anında neler yapılması gerektiği ve nasıl atlatılabileceği konularında bilgiler verdi. Karaırmak, “Travma öyle bir şey ki hiç beklemediğiniz anda aniden geliyor. Ve biz onun geleceğini bilmediğimiz için hazırlıksız oluyoruz. Travma deyince tehlike, tehdit ve korkudan bahsetmek zorundayız. Travmatik öykünün içine hapsolmak var bir de travmatik öykünün içinden kurtulup o yaşantıya bakmak var. iki seçenek var orada olduktan sonra. Eğer öykünün içine haps oluyorsak, yaşama ve travma bölümüne bakıyoruz. Tehlike, tehdit, korku bizde emniyette olma hissini sarsar. O yüzden biran önce o sarsıntıdan kurtulmak istediğimiz için kendimizi emniyette hissedebileceğimiz bir yer arıyoruz. Eğer onu bulamazsak travmatik öykünün içerisine hapsoluyoruz ve travma bizimle beraber yaşamaya devam ediyor. Travma yaşamın kontrolden çıkması demek aslında. Yaşama uyum gösterdiğimiz anlar var. Travma bu uyum gücümüzü ortadan kaldırıyor maalesef” ifadelerini kullandı.
Konferansta öğrenciler merak ettikleri soruların cevaplarını da alma imkanı buldu. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.