EL SANATLARINA TALEP ARTIYOR

İlimizde el sanatlarına olan talep her geçen gün artıyor. İlimizde talep artarken ülke genelinde bir düşüş görülmekte.  İlimizin  ilk el sanatları malzemeleri satan mağazası Sarmaşık El Sanatları’nın sahibi Fatih Sabırsız (39) konuyla ilgili gazetemize konuştu.

Kayseri’nin sanata ilgisi Türkiye ortalamasına göre düşük!

Sarmaşık El Sanatları 40 yıllık bir iş yeri ve şuan da işletmecisi olan Fatih Sabırsız 20 yıldır bu iş yerinde bulunuyor. Eskiden bu iş üzerinden geçimlerini daha kolay sağladıklarını ancak artık kırtasiye ürünleri gibi ürünlere de yönelerek kazanç sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Sabırsız, el sanatları malzemelerinin çeşitlendiğini ve halkın talebinin de arttığını belirtti. Ancak yine de sanata olan ilgi konusunda Kayseri’nin Türkiye ortalamasının gerisinde olduğunu kaydeden Fatih Sabırsız: “20 yıl öncesi ile günümüzü kıyasladığımız zaman hem bizim çeşitlerimizde, hem de vatandaşların taleplerinde büyük çeşitlilik meydana geldi. El sanatlarına olan ilgi ciddi anlamda arttı ve çeşitlerde çoğaldı. Eskiden sadece tel kırma gibi sanatlar vardı ama şimdi ahşap boyama ve ebru sanatları gibi sanatlara da ilgi başladı. Ancak ne kadar ilgi artmış olursa olsun, Türkiye’nin geneli ile kıyasladığımız zaman Kayseri sanata değer verme noktasında gerilerde kalıyor.” ifadelerini kullandı.

HABER: GÜLDEN ÇOKTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.