“İLİŞKİMDE ÇATLAMA VAR”

Çocuk gelişimi uzmanı Tuğba Yıldız, birçok çiftin zaman zaman kullandığı “İlişkimde Çatlaklıklar Var” kelimesine açıklık getirdi. İlişkinizde bir çatlaklık olduğunu düşünüyorsanız hbaerimiz tam sizlere göre o zaman.

 

İLİŞKİDE ÇATLAMA VAR

“Evliliğimiz de ciddi sorunlar var.” Diye bir cümle duyuyorsanız ve ya sarfediyorsanız o evlilik tehlikede demekti.Günümüz istatistik sonuçlarına bakıldığı zaman evlilik oranlarının düştüğü,boşanma oranlarının artığı,evlilik yaşının yükseldiği ve nikahsız birlikteliklerin artığını söylemek mümkünür.Peki nedeni? İşte burda;

Çağın sorunu çiftlerin kendilerini bir orduda savaşan iki asker gibi görmesi.Eşlerin birbirlerinin sorunlarını görmezden gelmesi ve en önemlisi de bunu çözmeye çalışmayıp genellikle kaçmaya odaklanmaları.Evlilikte en büyük sorun ne yazık ki iletişimsizlik.

İletişimsizlik derken; eşlerin birbirlerine kullandıkları dil,birbirlerine despotça hükmetmeleri.eleştirel kırıcı ve yargılayıcı olmaları.

Kadın daha konuşmaya başlamadan veya erkek aynı şekilde karşı tarafın kendini iletişime kapatması”ne söyleyeceğini biliyorum sus hiç tartışmayalım “,”ben haklıyım,sen haksızsın.”denilerek bastırılan duygular öfkeye öfke de zamanla patlamaya neden olur.yılanın başını küçükken ezeceksin bu olsa gerek.küçük sorunlar göz ardı edilirse zamanla bunlar büyümeye mahkum edilmiş olur.Problem çözmenin en güzel yolu hiç problem çıkarmamaktır.ilk kural;

ELEŞTİRMEYİN:Unutmayın ki tahrip kolay,tamir zordur.Konuşmaya başlarken önyargılarınızı başka bir odada bırakabilirsiniz.Eşinizi sabırla dinleyip onu tatmin edecek iki üç güzel kelime hadi o da yoksa “seni anlıyorum”demeniz bile onu dünya’nın en mutlu insanı yapabilir.bunu yapabiliriz değil mi?

KEŞKELERİNİZ AZ İYİ Kİ LERİNİZ BOL OLSUN:Geçmiş geçmişte kalmış,yarın ne olacağı mechul o halde bu anın tadını çıkarın.Keşke evlenmeseydim demek yerine bu ilişkiyi kurtarabilmek için ne yapabilirim diye düşünerek işe başlayabilirsiniz.Gurur evlilikte asla olmaması gereken birşey”hep ben hep ben biraz da sen çabala diyerek”kestirip atılan ve ölüme mahkum edilen evlilikten hayır gelmez.sevgi varsa ne yapsan gocunmazsın ama yoksa agzınla kuş tutsan yaranamazsın.

BEKLENTİLERİ DÜŞÜREBİLİR MİSİNİZ?:Cevap evet olmalı beklentiyi yüksek tuttukça mutsuzluk da yüksek olacaktır.Mesela ondan “seni seviyorum”demesini bekleyebilirsiniz. GÜLDEN ÇOKTAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.