ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Bağımlılık Danışma Merkezleri Projesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Valilik konferans salonunda düzenlenen seminere, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Vali Yardımcıları Mehmet Emin Avcı, Zekeriya Güney, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, Özvatan Beeldiye Başkanı Halit Demir, Bünyan Belediye Başkanı Şinasi Gülcüoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Vali Süleyman Kamçı, madde bağımlılığı ile mücadelelerinin artarak devam edeceğini ifade ederek, “İnsanlığın önündeki önemli meselelerden birisi olan madde bağımlılığı özellikle gençleri ve çocuklarımızı etkisi altına almaktadır. Ülkemizde madde bağımlılığı yüzde 2,7 oranındadır. Bu oran dünya ortalamasının altında olmasına rağmen bize göre çok yüksek diyoruz. Bunu azaltmamız gerekir ama maalesef son zamanlarda artmaya devam etmektedir. Bugün ki toplantımızın da amacı bu oranı azaltabilmektir. Dünya ortalamasının yüksek olması bizim bu konudaki çalışmalarımızı engellemeyecek ve daha gayret içerisinde ilerleyecektir. Toplum yapısını derinden tehdit eden madde bağımlılığına karşı kamu, özel sektör ve sivil toplumun birlikte mücadele etmesi bu noktada önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
KÖTÜ DAVRANIŞLARDAN UZAK TUTMAK MÜMKÜN
Vali Süleyman Kamçı, “Çocuklarımızın ailelerinin bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi ile gençlerin bu kötü alışkanlıklardan uzak tutulması için elimizden geleni yapmamız ve onların korunması büyük önem arz etmektedir. Anne ve babasıyla sağlıklı bağ kurabilmiş, yeterli sevgi ve ilgiyi alabilmiş bir aileden yetişen ve arkadaş çevresi iyi olan gençlerin herhangi bir maddenin esiri olmaya ihtiyaç duymadığı da aşikardır. Madde bağımlılığı olan çocuklarımıza baktığınızda mutlaka ileri problemleri ve arkadaş grubunun birinci etken olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle çocuklarımızın ve gençlerimizin küçük yaşta sanatsal faaliyetlere ve spora yönlendirilmesi kendileri ve toplumun geleceği için faydalı hobiler edinmeleri gerekir. Bu noktada gençlik ve spor hizmetlerine, velilerime ve okullarımıza büyük görev düşmektedir. Onlarda çocuklarımıza bu imkanları en asgari seviye de sağlamak zorundalar. Sağladıkları takdirde çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmakta mümkün olabilecektir. Bu sayede kaliteli bir arkadaş çevresine sahip olan gençlerimiz olumsuz etkilere karşı daha bilinçli olacaklardır” diye konuştu. -GÜLDEN ÇOKTAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.