İHH HER YERDE YETİME SAHİP ÇIKIYOR

Kayseri İHH İnsani Yardım Derneği, yardımdan yardıma koşuyor. Sadece yurt içindeki yardım çalışmaları ile değil 136 ülkedeki yetime ve kimsesize sahip çıkıyor. İHH Acil Arama ve Kurtarma Sorumlusu Mahmut Satıcı, Kayseri İHH’nın çalışmalarını gazetemiz meydana anlattı.

 

Yetimler üzerine faaliyetler

550 Kayseri ili içi yetime, 275 Suriyeli yetime, 42 Doğu Türkistanlı yetimlere, 764 yurt dışı yetimlere, 916 her sınıfın bir yetim kardeşi var ve her Kuran kursunun bir yetim kardeşi var projesi kapsamında yetimlere sahip çıkıyoruz. 2.447 yetime sponsorluk yapıyoruz.

İlimizde yaşayan yetim çocuklarımıza yardım faaliyetleri.

Burslu yetimlerimize aylık 100 TL ödeme yapılması

Yetim annelerine maaş dağıtım günleri hayırseverlerin adak ve akike kurbanlarından oluşan kurban etlerinden 3-5 kg paket verilmesi

Gıda paketleri temizlik paketleri dağıtımı hijyen paketleri ihtiyaç sahiplerine kira yardımları kırtasiye yardımları okul çantaları bayramlarda yetim giydirmeleri yetim annelerine odun kömür yardımları çalışmaları sistematik bir şekilde yürütülmektedir.

İlimizde yaşayan yetim çocuklarımıza eğitim faaliyetleri

İlköğretim öğrencilerine 1-4 sınıf öğrencilerine dernek binamızda okul dersleri yardımları ve değerler eğitimi kurslar verilmektedir. 5-7. Sınıf öğrencilerine Nazmi Toker İmam Hatip Ortaokulu binamızda okul dersleri yardımları ve değerler eğitimi kurslar verilmektedir. Hafta içi her gün okullarda yetim sunumları yapılmaktadır. Yakında yapılacak yetim kardeşime ödüllü mektup yarışması yapılacaktır. Okul tatillerinde Kayseri Gençlik ve Spor Müdürlüğünce yapılan anlaşmalar neticesinde yaz kursları düzenlemiştir. Bu kurslarda öğleden önce Kuran-ı Kerim, Siyer ve karakter eğitimleri almışlardır. Yetim annelerine normal hayat dönüş başlıklı derneğimizde gönüllü psikologlardan destek almışlardır. Gönüllü psikologlarımızdan problemli yetimler için psikolojik destekler verilmektedir. Yetim ailelerin kendilerinin çözemedikleri konularda dernek yetkililerinden ve avukatlarımızdan destek verilmektedir.

İlimizde yaşayan yetim çocuklarımıza sosyal faaliyetler:

Karne şölenleri, şiir dinletileri, tiyatro etkinlikleri, yetim gezileri, uçurtma şenlikleri, piknik organizasyonları, fide dikme, üretme ve hasat şenliği, hatıra ormanı çam dikme etkinliği, bayram kutlamaları, kutlu doğum haftası etkinliği ve benzeri faaliyetler sistemli bir şekilde yapılmaktadır.

Yurt dışı yetimler çalışmaları:

Kayseri Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yapılan protokol neticesinde her sınıfın bir yetim kardeşi var projemizi uygulamak üzere Mustafa Balaban hocamız il koordinatörü atanmış ve proje ile ilgili çalışmalar başlamıştır. İl koordinatörü çalışmalarında, ilçe koordinatörleri, bölge koordinatörleri ve okullarda iyilik temsilcileri atayarak profesyonel bir çalışma başlatmıştır. Hafta içi her gün okullarda yetim sunumları yapılmaktadır. Kayseri İHH olarak kardeş ülke benimsediğimiz Bangladeş’te bulunan Darül İmam Yetimhanesinin yıllık giderinin karşılanması, Sağmal inek ve sağmal keçileri yetim ailelere vererek geçimlerini temin etme çalışmaları, yetimlerin düğün masraflarının karşılanması, yetim giydirmesi, yetim ailelerine dikiş makineleri desteği ve 800 kişilik piknik ve eğitim gezisi organizasyonu yaptırılmıştır. 30 Nisan tarihinde yapılacak yetim kardeşime ödüllü mektup yarışması yapılacaktır.

Mülteci çalışmaları      

Derneğimizde kurduğumuz Suriye masası ile birlikte devlet dairelerinde hastanelere müracaatlarında yardımcı olmaktadır. İlimizde yaşayan çalışacak birinin olmayan babaları Suriye’de şehit olmuş 80 yetim ailesinin kira, elektrik gibi tüm ihtiyaçları derneğimizce karşılanmaktadır. Dönemsel olarak yetimlerin giydirme çalışmaları yapılmaktadır. Dul annelere Kayseri valiliğince maaş bağlatma ve dağıtma çalışmaları yapılmaktadır. 3 dernekle oluşturulan platform neticesinde

Kayseri’de yaşayan 1.750 aileye dönemsel olarak Gıda kolileri, temizlik paketleri, elbise yardımları, odun-kömür yardımları, 2. El mobilya ve beyaz eşya yardımları, kurban eti dağıtımları, evlerinde tadilat çalışmaları, mutfak malzemeleri, banyo sobası, mutfak tüpü,  ilaç, hasta bezler, hastalar için tekerlekli sandalye ve vefat etmiş mültecilere cenaze yardımları gibi muhtelif yardımlar yapılmaktadır. Derneğimizin oluşturduğu Kayseri İHH Ensar hareketi grubuyla dağımlar günlük olarak yapılmaktadır.

İlimizde yaşayan yetim çocuklarımıza eğitim faaliyetleri     

Mültecilere yönelik okul açılmaktadır. 1 yıl boyunca okulun tüm ihtiyaçlarını karşılanmış ve Unicef’le  anlaşma yaparak okul masrafları kendilerinin üstlenmesi sağlanmıştır. Kayseri Valiliği, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kayseri İHH bünyesinde yapılan bu çalışma 14 farklı Kuran kurslarında hasta sonları 1800 mülteci çocuğun 45 öğretmen eğitimiyle , Arapça, Türkçe ve değerler eğitimi kurslarımız devam etmektedir. Öğretmen maşları, kırtasiye destekleri ve kursların yönetimi Kayseri İHH tarafından karşılanmaktadır. Yapılacak projelerle bu masrafların devlet tarafından karşılanması sağlanacaktır. Yetimlerimize yönelik yapılan tüm etkinliklere Suriyeli mülteci çocuklar ve Doğu Türkistanlı çocuklar katılmaktadır.

Yurt dışı mülteci çalışmalarımız:         

2014 yılında Suriye’de yapılan 104 yardım tırı gönderilmiştir. 2015 yılında Suriye’de 46 yardım tırı gönderilmiştir. 2016 yılında 86 yardım tırı gönderilmiştir. Halep şehrinin Anadan Bölgesinde bulunan atıl bir şekilde bekleyen Hayyan ekmek fırını faaliyete geçirtilmiştir. Eleman maaşları ve yakıt giderleri karşılanan ekmek fırınında her ay gönderdiğimiz ve göndereceğimiz 4 tır unu günlük 15.000 ekmek üreterek 36 bölgede yetim ve annelerine dağıtımını yapıyoruz. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen hayırseverlere teşekkür ederiz. Göç dalgasıyla sınırlarımıza yığılan mülteci kardeşlerimiz için kamplar kurulmakta. Kayseri olarak bu kamplarda çadır kurma ve sıcak yemek dağıtımı çalışmalarında bulunduk. Yeni bir proje olarak bu kamplarda Kayseri mahallesi kurmak istiyoruz. 4.4 m ebatlarında yatak-yorgan-yastık-ve mutfak malzemeleri temin ederek 40 çadır daha temin ederek bu mahallenin oluşması için çalışmalar yapıyoruz. Günlük 150.000 ekmek üretme kapasitesinde bir fırını İdlip’te kurma çalışmaları yapıyoruz.

Acil Yardım Arama Kurtarma Birimi çalışmaları:

Üllkemizde veya yurt dışında çıkacak deprem ve afetlerde en kısa zamanda olay yerinde olmak ve çalışma başlatmak amacıyla Acil Yardım Arama kurtarma ekibi oluşturulmuştur.Şuan itibariyle 23 kişilik Acil Yardım Arama Kurtarma ekibi oluşturduk. Ekimiz Ankara AFAD’da deprem enkazı insan arama kurtarma eğitimi almıştır. Bununla birlikte Kayseri’de AFAD’da kentsel arama kurtarma eğitimi almıştır. Ankara AFAD’da doğada ve dağda insan kurtarma eğitimi almıştır. Kayseri’de  ilk yardım eğitimi almıştır. Kayseri’de itfaiye yanma ve yangın eğitimini almıştır.

 • Ekibimiz Türkeye’den gelen cerrahlar ile birlikte Suriye’de 205 yetim çocuğun sünnet işlerini gerçekleştirmiştir. Sünnet elbiseleri ve hediyeler dağıtmıştır.
 • Proje yaparak topladığı yardımları, bayramlarda benlerce çocuğa elbise ve oyuncak dağıtmıştır.
 • Dernek içi eğitimlerle kendilerini geliştirmişlerdir.
 • Yahyalı ve Aladağlarda yaptıkları kamplarda eğitimlerini yapmıştır.
 • Suriye’de 4 ekip halinde sıcak yemek dağıtımı ve yüzlerce çadır kurma çalışmalarını yürütmüşlerdir.
 • Kayseri AFAD ve İtfaiye ile işbirliği protokolleri imzalanmıştır.
 • Kayseri’de yapılan deprem tatbikatına iştirak edilmiştir.
 • Kayseri İtfaiye arkasında Susurluk Sokakta operasyon merkezi açılmıştır.
 • İlk olarak Erciyes dağında kaybolan 16 yaşındaki bir gencin kurtarılması için operasyona iştirak edilmiştir.
 • Halep’ten İdlip’e gelen mülteciler için çadır kurma ve sıcak yemek dağıtımı çalışmaları yapılmıştır.
 • Halep’e yol açın konvoyu organizasyonu yapılmış ve iştirak edilmiştir.
 • 2017 yılı ocak ayında 6 tır acil yardım malzemeleri gönderilmiştir.
 1. Genç İHH çalışmaları
 • Bilgiyi öğretmeden önce bilgiyi öğretmeke gerektiğini düşünen, ümmet kaygısı yaşayan insanların kalplerindeki vicdanı yeniden ortaya çıkarmayı hedefleyen her daim bu amaçla düşünen bir genç nesil yetiştirmek gayesiyle Genç İHH Bayan ve Genç İHH erkek birim oluşturulmuştur.
 • Kayseri’de selamlama etkinliği yapılmıştır.
 • Bayır Bucat Türkmenlerine yapılan zulmü telin yürüyüşü yapılmıştır.
 • Mısır ve İsrail zulmünü telin yürüyüşleri yapılmıştır.
 • Genç STK larla Noele hayır basın açıklaması yapılmıştır.
 • Kuranı Kerim meali dağıtımı yapılmıştır.
 • Şahit olanlar (şehidleri anma) etkinliği yapılmıştır.
 • Liseli ve üniversiteli gençlerimiz için kitap okuma grupları oluşturulmuştur.
 • Bilgilendirme konferansları düzenlenmiştir.
 • Okullarda yapılan yetim sunumları gerçekleştirilmiştir.
 • Üniversitede Çağrı Kulübü oluşturulmuştur.
 • Suriye’de Hijyen ve Tıbbu malzemeler dağıtımı yapılmıştır.
 • Suriye’de kırtasiye dağıtım yapılmıştır.
 • Reyhanlı’da bilgisayar eğitimi için sınıf oluşturma çalışması yapılmıştır.
 • Dernek binamızda, farklı yerlerde ve üniversitelerde kermesler düzenlenmiştir.
 1. Eğitim birimi
 • Dernek içi eğitim kapsamında eğitim konferansları verilmiştir.
 • İletişim becerileri eğitimleri verilmiştir.
 • Yetim ve annelerine psikolojik destek verilmesi çalışmaları yürütülmüştür.
 • Derslerinde yetersiz kalan yetimlere ek ders verdirilmiştir.
 • İngilizce kursları verilmiştir.
 • Derneğimizin tüm eğitim noktasındaki çalışmalar bu birimimizce yapılmaktadır.
 1. Teşkilatlanma birimi
 • Yahyalı, Develi, İncesu, Yeşilhisar, Tomarza, Palas ilçelerinde ilçe temsilcilikleri açılarak Kayseri İHH nın yaptığı çalışmaların o bölgelerde yapılması çalışmaları yapılmıştır.
 1. Basın yayın birimi
 • Yeni oluşan birimimiz tüm basın yayın çalışmalarını yapacaklardır. Sanal Medya, Basın toplantısı organizeleri, tasarım çalışmaları, yapılan faaliyetlerimizin duyurulması konusunda başlayan birimimizin tanıtım noktasındaki eksiğimizi tamamlayacaktır.

 

                                                                           HABER MERKEZİ: GÜLDEN ÇOKTAN                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.