EMDR eğitimi için Kayseri’de konferans verildi

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Melikgazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği işbirliği ile Kayseri de ‘Akut Travmalar, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna Yaklaşım ve EMDR Kullanımına Bakış’ konulu konferans gerçekleştirildi.
Düzenlenen konferansta konuşan Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, insanların neden ruhsal travma yaşadığını, ruhsal travmanın kimlerde ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu, ruhsal travmalarda insan beyninin nasıl çalıştığını, travma sonrası stres bozukluğunda nörobiyolojik mekanizmaların nasıl işlediğini ve EMDR yöntemi ile bu durumlarda insan beyin kimyasının nasıl değiştirildiğini anlattı. EMDR yöntemi ile ilgili bilimsel kanıtları sunan ve vakalar üzerinde nasıl uygulandığına değinen Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR yönteminin gelecekte psikiyatrik ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir yere sahip olacağına değindi. ‘Bu konu ile ilgili ülkemizde farklı farklı şehirlerde hem farkındalık oluşturmak hem de konuya ve EMDR tedavisine hakim, başarılı terapistler yetiştirmek amacı ile EMDR eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği olarak amacımız, olumsuz yaşam olaylarının oluşturduğu ruhsal travmaların giderek yaygınlaştığı dünyamızda elimizden geldiğince insanların yaşam kalitelerini düzenleyebilmek, travmalara karşı koruyucu önlemler alabilmek ve travmatik etkilere maruz kalan kişilerin tedavilerini sağlayabilmek adına iyi donanımlı ve etkili EMDR yöntemi uygulayabilen terapistler yetiştirmektir’ şeklinde konuşarak EMDR eğitimlerinin önemine vurgu yaptı.
Çok sayıda katılımcı ile gerçekleşen konferans sonrasında mutluluğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Demirci, ‘Ruh sağlığı çalışanlarının böyle yoğun ilgisini görmek benim için mutluluk ve gurur verici bir olaydı. Bu şekilde yılmadan, yorulmadan tüm ülkedeki mümkün olan en fazla sayıda ruh sağlığı çalışanına ulaşabilmek için elimizden geleni yapacağız.’ şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.