Emniyetten ‘Kış lastiği’ uyarısı

İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanmasının zorunludur” denildi.

 
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bazı kanunlarda değişiklik yapıldığı bildirildi. Plakaların doğru okumasını engelleyecek şekilde ölçü ve ebatların değiştirildiği tespit edildiği belirtilerek, “Hırsızlık, kaçakçılık kapkaç vb. suçları işleyenlerin sahte veya ikiz plaka taktıkları, kırmızı ışık, hız ve emniyet şeridi gibi trafik kurallarını ihlal edenler ile otoyollar ve köprülerden kaçak geçiş yapanların elektronik denetim sistemlerinde plakanın doğru okumasını engelleyecek şekilde plakaların ölçü ve ebatlarını değiştirdiklerini veya üzerinde silinti ve kazıntı yaptıkları ve bu amaçla merdiven altı olarak adlandırılan iş yerlerinde ve internet üzerinden verilen siparişlerde plaka basımı ve dağıtımı yapıldığı tespit edilmiştir. Bu tür hukuka aykırı hareket edenlere uygulanmakta olan 92 TL idari para cezasının caydırıcı olmaktan uzak olduğu görüldüğünden 29.10.2016 tarihli ‘Resmi Gazete’ de yayımlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 20 ve 21’inci maddeleri ile Karayolları Trafik Kanunu’nun 23 ve 131’inci maddelerinde değişik yapılmıştır. 2972 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23. Maddesinde yapılan değişiklikle; ‘Yönetmelikte belirtilen nitelik ve ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunmamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 212 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun getirilinceye kadar araç trafikten men edilir. Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir. Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan ve kullananlara 5 bin Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204’üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır’ şeklinde yeniden düzenlenmiştir” denildi.
Öte yandan kış lastiği takmanın zorunlu olduğunu belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi;
“Kış Lastiği tanımı olarak, üzerine M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü şeklinde tanımlanmış, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerinde kış lastiği yerine geçtiği ayrıca belirtilmiştir. Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Kamyonet, minibüs ve ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Kamyon çekici, tanker ve otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanmasının zorunlu olduğu, ilimizde kış lastiği uygulaması 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasını kapsamakta kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs ve çekicilerde kış lastiği zorunlu olmakla birlikte, otomobiller için de kış lastiği takmaları önerilmekte, vatandaşlarımızın can ve mal güvenlikleri açısından araçlarının lastiklerinin diş derinliklerinin standartlara uygun olması gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.