ER MEYDANI

CHP’DE ALEVİ-AVŞAR ÇATLAĞI
Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre süreci sancılı geçiyor. Mevcut İl Başkanı Feyzullah Keskin’in yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından 2 isim İl başkanlığına aday olacağını duyurdu. Bunlardan birisi Ümit Özer diğeri ise İbrahim İlbasmış.
7 Ocak’ta yapılacak kongre öncesi başka bir adayın çıkıp çıkmayacağı ise tam olarak bilinmiyor.
Fakat CHP Milletvekili Çetin Arık ile İl Başkanı Feyzullah Keskin arasında başlayan ve devam eden Alevi-Avşar tartışması CHP’de derin bir çatlak oluştuğunu ortaya koyuyor. Parti çevreleri mevcut Başkan Feyzullah Keskin yeniden aday olmayarak, fedakârlık ettiğini ifade ederken, Milletvekili Çetin Arık’ın da seçimlerde tarafsız kalarak parti deki çatlağın önüne geçmesini bekliyor.
Sayın Arık’ın seçimlere müdahale gibi bir tutumu var mı bilmiyorum ama olursa bu yaranın derinleşeceği birçok kesim tarafından ifade ediliyor.
Hatta eski il başkanlarından oluşan bir heyetin önümüzdeki günlerde Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceği söyleniyor.
Bakalım CHP’de neler olacak!
***
YILBAŞI EĞLENCESİ
Kimileri için yılbaşı, kimileri içinde yılsonu yaklaşıyor. Özellikle sosyal medyada bir hareketlilik var. Bunlardan en çok dikkatimi çeken ise İldem Bölgesinde bulunan bir işletmenin, yılbaşına özel bir program yapmayacağını duyurması oldu. İşletmenin sosyal medya hesabından “dinimizce aykırı olduğu için özel gün yapmıyoruz” ifadelerine yer verildi. Bu işletme sahibini özellikle cesaretinden dolayı kutlamak istiyorum. Öyle ki; bir dönemin hızlı hacıları, hocaları, yeşil sermaye sahipleri bilmem hangi otelinde, alışveriş merkezinde yılbaşı için noel ağacı süslerken, böyle bir işletmenin sahip olduğu dinin gerekliliğini açık şekilde ifade etmesi gerçekten takdire şayan bir durum. Sahi bu işletmenin sahibinin mensup olduğu dinin gereği o gün kutlama yapmamak iken, bu yeşil sermaye sahipleri hangi dine mensup?
***
KAYSO’NUN ÖDÜL GECESİ
Kayseri Sanayi Odası Genelensel ödül gecesi yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Programın artıları ve eksilerinin muhakkak konuşacağız. Ama bugün Başkan Mehmet Büyüksimitçi’nin 2016 yılında gerçekleştirilen Sanayi Gecesi’ndeki konuşması ile bu yıl ki konuşmasını arka arkaya bir okuyalım.
Başkan Büyüksimitçi geçen yıl Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ında katıldığı gecede şu ifadelere yer vermişti: “ “Kayseri OSB ve Serbest Bölgesi ile birlikte toplam 42 milyon metrekare üretim alanında bin 700 sanayi kuruluşunun faaliyet gösterdiğini belirterek, “Bu kuruluşlar yıllık 1,8 milyar dolar ihracat ve 19 milyar TL sanayi cirosu yapıyor. Kayserili sanayiciler olarak kendimize 2023 yılı için 5 milyar dolar ihracat ve 50 milyar TL sanayi cirosu hedefi koyduk. Bu hedeflere ulaşabilmemiz için lojistik ve navlun desteği, özellikle demiryolu ile Kayseri Mersin taşımacılık fiyatlarının iyileştirilmesi ve lojistik köyün bitirilmesi, ulaşımda hızlı tren ve havalimanımızın iyileştirilmesiyle ilgili taleplerimizi dosya ile üst mercilere arz edeceğiz. Bizden desteklerini esirgemeyeceklerini biliyoruz. Ayrıca devletimizin yapmış olduğu bazı alacakların yeniden yapılandırılması uygulamasının sanayiciler açısından çok faydalı olduğunu belirtmek isterim. Başbakanımız nezdinde hükümetimize sanayicilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Aynı uygulamanın 2007 yılında yapılan ‘Anadolu Yaklaşımı’ benzeri bir yapılandırma ile bankalarda finans alacaklarına sicil affının faydalı olacağı kanaatimizi de belirtmek istiyorum. ‘KOBİ’lere Bir Nefes Kredisi’ için de tüm KOBİ’lerimiz adına şükranlarımı sunuyorum”
Başkan Büyüksimitçi bu yıl ise şöyle konuştu: “Her ne kadar Kayserimizdeki Ar-Ge merkezlerimizin sayısı bizi tatmin etmese de gelecek yıl bu sayının en az 4 katına ulaşması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Kayserili sanayiciler olarak 3 OSB ve bir serbest bölgede 1700 civarında işletmemiz ile yaklaşık 4 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahibiz. 150’den fazla ülkeye ihracat yaparak, 2017 yılını TİM verilerine göre 1,7 milyar dolar, TİM ve TÜİK verilerine girmeyen 300 milyon dolar serbest bölge ihracatı ile birlikte toplamda 2 milyar dolar civarında bir ihracatla kapatarak, ülke ekonomisine katkı vermeye devam edeceğiz…
***
Özellikle Anadolu’da Kayseri, Konya, Gaziantep, Adana gibi sanayi altyapısı olan illerimizin yatırım iştahını artıracak şekilde teşviklerden faydalandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Stratejik yatırımların bu illere yönlendirilmesinin Anadolu’da yeni üretim ve cazibe merkezleri oluşturacağına inanıyoruz. KOBİ tanımının bir an önce düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Aynı Sektörlerde faaliyet gösteren firmalar arasında haksız rekabet oluşturmayacak şekilde bir yapı oluşturulması, mevcut teşvik sisteminde oluşan haksız rekabet ortamından zarar gören Kayserili firmalarımızın olduğunu biliyoruz. Kayseri özelinde ise; beklediğimiz ve her seferinde dile getirdiğimiz bazı taleplerimizi size tekrar arz etmek istiyorum. Hızlı tren, otoban bağlantısı, hava limanının genişletilmesi, demiryolu yük taşımacılığı için mevcut hatların iyileştirilmesi ve navlun fiyatların makul düzeylere getirilmesi yani karayolu nakliyesi ile aynı fiyat. Sizden özel talebimiz ise; elektronik ticaretin ülkemize de katkı sağlayabilmesi adına, havaalanı gümrük işlemlerinin yapılabildiği havaalanı sayısının artırılması gerekmektedir. Kayseri’ den yapılacak olan ihracat ve ithalatlar ancak DHL, UPS, TNT gibi yabancı firmalar aracılığı ile sadece İstanbul da gümrüklemesi yapılarak işlemleri tamamlanabilmektedir. Fakat dünyanın birçok noktasına uçuş ağı bulunan THY’nin kargo alt yapısı kullanılarak, Kayseri hava alanın da bir kargo merkezine dönüşmesi Kayseri ihracatını arttıracak en önemli unsurlardan biridir.”
Bu iki konuşmayı arka arkaya okuyunca insanın aklına şu geliyor. Yahu biz her yıl bir şeyler talep ediyoruz ama yapılmadığı zamanda niye yapılmıyor diye neden sessiz kalıyoruz. Neden her yıl rutin olarak aşağı yukarı aynı şeyleri talep ediyoruz. Artık başta siyasiler olmak üzere bu şehrin meslek kuruluşlarının seslerini yükseltme zamanı gelmedi mi?
Biz gelecek yıl yapılacak olan sanayi gecesinde de mi hızlı tren isteyeceğiz. Demiryolu fiyatlarının düzelmesini isteyeceğiz. Yapılmıyorsa neden yapılmıyor diye kim sorgulayacak!

#kürşataçıkgöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.