Erciyes Üniversitesi Psikolojik Danışma Merkezi (ERREM) tarafından düzenlenen evlilik okulu seminerlerinin ilki gerçekleştirildi.
Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen seminerde ERREM Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Atak, “İnsan Niçin Evlenir?” konulu seminerinde Türk toplumunda evliliğin çok önemli ve kutsal bir müessese olmasına rağmen son yıllarda evliliklerin kısa sürede boşanmayla sonuçlandığını belirtti.
Evlenmedeki amacın gün geçtikçe değiştiğini ifade eden Öğr. Gör. Atak, “Evlilikle ilgili bakış açısı geçmişten günümüze değişti. Geçmişte yapılan evliliğin en önemli amacı sadakat, dürüstlük, güzel ahlak iken, günümüze gelindiğinde manevi değerlerden biraz daha uzaklaşıldı ve bakış açısı değişti. Son dönemde yapılan anketlere göre günümüzde evlilik isteme nedenleri arasında ilk sırada maddiyat, güzellik gibi faktörlerin etkili olduğunu görüyoruz” dedi.
Türkiye’de yaşanılan en büyük sorunlardan birinin evlilikle ilgili beklentilerin artmasına bağlayan Öğr. Gör. Atak, “TÜİK verilerine göre son 10 yılda boşanmalarda yüzde 42’lik bir artış var. Kayseri’de ise 2015 yılında 2 bin 611 çift boşandı” diye konuştu.

KAYSERİ (İHA/KAYSERİ-İHA)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla