Ezan islamın şiarıdır! Asla engellenemez

Mazlumder Kayseri Şube Başkanı Mehmet Yakut, İsrail’in Filistin topraklarında, ezanın hoparlörden okunmasına dair aldığı kararı kınadıklarını açıkladı.
Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapan Başkan Mehmet Yakut, söz konusu kararla inanç ve ibadet hürriyetine engel konulduğunu, bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile Uluslararası Adalet Divanını olaya müdahil olmak için harekete geçmeye davet ettiklerini dile getirdi.
“Hollanda insanlık suçu işliyor”
Hollanda hükumetinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’a yaptırımını da ‘insanlık suçu’ olarak değerlendiren Başkan Mehmet Yakut, “Bakan KAYA’yı karşılamak için toplanan bu ülkedeki Türk vatandaşları üzerine atlı ve köpekli polislerle saldıran Hollanda güvenlik güçleri Türkiye ve Hollanda vatandaşı olan silahsız ve savunmasız bu insanları köpeklere ısırtıp, saatlerce sokakta bekletip sağlık görevlilerinin müdahalesine de engel oldular. Toplantı ve gösteri yürüyüşü silahsız ve saldırısız olmak şartıyla dünyanın her yerinde önemli bir insan hakkıdır. Güvenlik güçlerinin de gösteri yapan insanları dış müdahalelere karşı koruma mecburiyeti vardır. Mazlumder Kayseri Şubesi olarak 1990’lı yıllarda on bine yakın savunmasız Boşnak halkını Sırp katillere teslim ederek katledilmelerini sağlayıp dünyanın gözü önünde büyük bir insanlık suçuna sebep olan Hollanda hükümetinin Türkiye bakanına ve vatandaşlarına karşı yaptığı hukuk ve insanlık dışı, dünya kamuoyunda infiale sebep olan çirkin ve Orta Çağdan kalma bu saldırıyı şiddetle tel’in ediyoruz. Olayda yaralanan Türk vatandaşlarına ve Bakan KAYA’ya geçmiş olsun diyoruz. Bu tür çirkinliklerin bir daha yaşanmaması için Birleşmiş Milletler Teşkilatını, Uluslararası Adalet Divanını, Uluslar Arası Hak İhlalleri İzleme Merkezini acil müdahaleye davet ediyoruz” diye konuştu.
“Halepçe Katliamı bir daha yaşanmasın”
Üzerinden 29 yıl geçen Halepçe Katliamının tekrar yaşanmamasını dilediklerini ifade eden Başkan Mehmet Yakut, sözlerini şöyle tamamladı:
“Halep’çe katliamı insanlık tarihinin yüz karası katliamlarından biridir. Zalim diktatör Saddam Hüseyin gibi eli kanlı diktatörler ve insanlık düşmanları olduğu sürece Afganistan, Irak, Filistin, Pakistan, Doğu Türkistan, Kuzey Afrika, Çeçenistan, Suriye, Yemen ve diğer bölgelerdeki katliam ve soykırımlar yaşanmaya devam edecektir.
Mazlumder olarak; başta Halep’çe katliamında hayatını kaybedenler olmak üzere tüm katliam mağdurlarını rahmetle anıyor, insanlığın bu tip katliamları bir daha yaşamaması için duyarlı insanları, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Uluslararası İnsan Hakları Örgütlerini, İslam İşbirliği Teşkilatını, Birleşmiş Milletleri ve insanlık dostlarını, katliamlar meydana gelmeden alınacak tedbirlerle insanlığa sahip çıkmaya davet ediyoruz.” -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.