Osmanlı torunu Nihal Sultan Talas’a geliyor

Talas Belediyesi üç kıtaya hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu sultanlarından 2. Abdülhamid Han’ın torunu Nilhan Sultan Osmanoğlu ile “Hümayun Sohbetleri” adlı program düzenledi. Programda Nilhan Sultan dedesi 2. Abdülhamid Han ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü kadın sultanlarından Kösem Sultan’ı anlatacak.
Talas Belediyesi olarak sosyal kültürel faaliyetlerin yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Programlarımız içerisinde bence çok önemli bir yere sahip olacak kültürel programımız Abdülhamid Han’ın torunu Nilhan Sultan Osmanoğlu ile gerçekleşecek olan Hümayun Sohbetleri. Nilhan Sultan, 1987 İstanbul doğumlu Osmanlı Hanedanlarından. Nilhan Sultan’ı ilk defa Kayseri’de Talas’ta ağırlayacağız. Kendisi hem rahmetli Abdülhamid Han hakkında hem Kösem Sultan hakkında bizlere bilgiler aktaracak. Bütün seyircilerimizi bekliyoruz. Bunların haricinde önemli olan ilk defa hanedan üyesi bir hanımefendinin Talas’a geliyor olması.” dedi.
Sultan’ın zarafetinden ve bilgilerinden faydalanmak gerektiğini ifade eden Başkan Palancıoğlu, “Geçtiğimiz günlerde kendine tehditler olmuştu. Çok üzerine gidildi. Bizim kendisine sahip çıkmamız lazım. Salonun hınca hınç dolması lazım. Onun nezaketinden herkesin haberdar olması çok önemli diye düşünüyorum. Nilhan Osmanoğlu ile Sabancı Kültür Sitesinde Cuma günü saat 19.00’da gerçekleşecek programımıza bütün vatandaşlarımızı bekliyorum.” diye belirtti.
Talas Belediyesi olarak hayırsever gurbetçi bir kadın ile Abdülhamid Han isimli bir cami yaptırdıklarını ve iki ay içerisinde caminin açılışını yapacaklarını hatırlatan Başkan Mustafa Palancıoğlu, “Abdülhamid Han Cami tamamlanmak üzere, inşallah iki ay içerisinde açacağız. Hayırseverimiz kendi ismini değil Abdülhamid Han‘ın isminin verilmesini istedi. Abdülhamid Han’ın torunu Nilhan Sultan ile dedesinin adını vereceğimiz camiyi de birlikte ziyaret edeceğiz.” dedi. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.