FETÖ davalarında ‘by lock’ cezaları

Kayseri’de yeni adli yılın başlaması ile birlikte 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ)’nün gizli iletişim ağı by lock programını kullandıkları iddiasıyla yargılanan 7 sanığa ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı dosyalarda görülen davalarda tutuklu sanıklar Ç.B., M.Y., F.A., S.Ö. ve tutuksuz sanıklar Ö.K., H.B.Ç. ile avukatları hazır bulundu.
Tutuklu sanık F.A., mahkemede “Ben her gün FETÖ’ye küfür ederim. FETÖ’ye küfür eden birisi terörist olabilir mi?” dedi.
Mesleğinden KHK ile ihraç olan eski öğretmen tutuksuz sanık H.B.Ç. ise “Teknolojiden anlamam, telefonumun ayarlarını eşim yapardı. Onun o programı yüklediğini düşünüyorum. Hiçbir şekilde irtibatım olmadı” derken, tanık olarak dinlenen sanığın eşi E.Ç. “Eşim teknoloji özürlüdür, o program nasıl indi, bilmiyorum” diye konuştu.
Diğer sanıklar da by lock programını yüklemediklerini iddia ederek, beraatlarını istediler.
Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu tek tek yargılanan tutuklu sanıklar Ç.B., M.Y., F.A., S.Ö. ve tutuksuz sanıklar Ö.K., H.B.Ç.’ye ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
Öte yandan Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Ö.F.B. de FETÖ’nün gizli iletişim ağı by lock programını kullandığı gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.