Gurbeti içimizde yaşıyoruz!!!

Gurbet,nedir..!

Gurbet neresidir..!

Gurbette insanlar niçin hasret çekerler..!

Gurbeti bana göre en iyi  Nasrettin Hoca tarif etmiştir..Hoca eşine seslenerek” Hanım şu beşiğin öbür tarafına yan yat” demiş..Hocanın eşi,hocanın dediğini yaparak beşiğin öbür yanına yatmış..Bir tarafa da hoca yatmış..Hoca eşine  seslenmiş” Hanım beni görüyor musun..” Hocanın eşi seslenmiş:” Göremiyorum” demiş..Hoca kendisine yakışır biçimde eşine seslenir.” Hanım ben gurbetteyim” diyerek, gurbeti ne güzel  tarif etmiştir..

Öyle ya,yüzünü göremediğin sevdiğin varsa,gurbettesin..!

Gurbetin uzağı yakını olur mu..!

Bana göre olmaz..!

Çünkü,sabah  besmele ile  çıktığımız evimize döneceğimize garantimiz var mı..!

Yok..!

Döndüğünüzde sevdiklerinizi görme  şansınız yüksek mi..! Değil..

Demek ki gurbeti biz içimizde aynı anda yaşıyoruz..!

Bir de uzaklarda ki gurbeti yaşayanlarımız vardır..Kendilerini tamamen  gurbet moduna kaptırmış insanlarımızın dertlenmelerini bilenlerdenim..

Avrupa’da yaşayan insanlarımızın hayat tarzları,yaşadıklarıdır,onların  gurbeti içlerinde duymalarına  sebep olan..

Neden gurbeti içinde duyuyorlar..!

Çünkü orada insanı kahreden Sılada bıraktıkları değil,orada yaşadıklarıdır..Dışlanmalarıdır..Yalnız kalmalarıdır..Horlanmalarıdır…Gurbeti içlerinde duymalarına sebep olan…

Kültürlerinden dolayıdır dışlanmaları..İnançlarından,inançlı giyim ve kuşamlarından dolayıdır onların hor görülmelerine sebep olan..

Onları anlamak için,onların yaşadıklarını yaşamanız gerekiyor..Onlar Avrupa’da  Yabancı, kendi ülkelerinde ise  gurbetçidir..Almancıdır,  adları..

Onların gurbetin karanlık gecelerinde,sokakta tek  başına yürürken neler hissettiklerini anlamak gerek..Trenlerde,otobüslerde,metrolarda,renklerinden dolayı,kara kaşları,kara bıyıklarından dolayı,burnu büyük,kibirli Avrupalı insanlarının,nasıl baktıklarını,bu bakışların arasında,Türk insanını nasıl  linç edildiğini orada belli bir zaman dilimi içerisinde yaşamakla anlamak mümkündür..

At sırtında üç kıtada Türk-İslam bayrağını dalgalandıran,fetihler sonucu gittiği yerleri vatan yapan,vatan toprağı sayan,Türk insanı,bugün Avrupa’yı fethetti..

Fethedilmeyen Viyana’da ,önceleri bilek gücü ile,sonraları  ise  beyin gücü ile,ticaret anlayışı,kültürü,eğitimi ile Avrupa’nın dikkat çeken  kesimi oldular:Onlar,esmer,kara bıyıklı,kara kaşlı,yüreği insan sevgisi ile dolu Türk  insanını kabul etmeseler de,Türk’ün iş yerinde çalışmaya mecbur olduklarını anladılar,anlamamış görünseler bile..

Dünün gurbeti,bugünün vatanı oldu..!

Bazı insanlarımız hallerinden şikayet  etmiş olsalar da,yatırım yapan,iş dünyasına adım atan,yanında,Polonyalı,Macar,Yunan,Alman çalıştıran Türk insanının sayısının artması,gurbetin tek sebebinin ekonomik olduğunu ortaya koyuyor..

İş bulamadığı için kendini işsiz sayanların,çalışmama gibi lükslerinin bulunması,bedenlerinden önce,beyinlerini yaşlanmış olarak görmeleri,iş beğenmemeleridir,onları orada işsiz bırakmanın sebebi..

 

Şunu biliyorum ki,çalışmak isteyene Allah her zaman yardım etmiştir..Yeter ki niyetinde çalışmak,kazanmak,evine  helal ekmek götürme niyeti olsun..

Diyorum ki,gurbet her yanımızdadır..Bazen beşiğin öbür tarafı,bazen öbür oda,bazen uykumuz,bazen iş için evden ayrıldığımız andır gurbete açılan  kapılarımız..

Hayıflanmanın yeri değildir,zamanı değildir,nefes aldığımız anlarda gurbeti içimizde yaşarken,sılayı,gurbetle birleştirmemiz

Önce şükretmeli,sonra ekmeğimiz için terletmeliyiz alnımızı..Yüreğimizi doldurmalıyız insan sevgisi ile,bilmeliyiz bu dünyaya niçin geldiğimizi..Bilerek yaşamalıyız,yaşadığımız yerin neresi olduğunu düşünmeden..

İnsanlarımızın bazılarının,40 seneyi aşmış  Avrupa macerasının  vatan  olmasıyla sonuçlanmasına rağmen..

Hayıflanmakla geçen ömürlerini,geleceğimiz ile ilgili düşüncelere  ayırmaları ile , biliyorum ki,gurbetin vatan olacağı günler uzak değildir..

Orta Asya’dan geldiğimizi düşünürsek;bizim her gün ağlamamız gerekecektir..Altay’lardan Tuna’ya akan atalarımızın ömürleri de gurbette geçmedi mi,hem de dönüşü olmayan  savaşlarda vermediler mi canlarını,sılaya dönmeyeceklerini bile bile..

Gurbet,artık vatandır..Vatanın kıymetini bilmemiz gerekecek,Türk-İslam geleneğini ve düşüncesini bütün dünyaya  yaymak ve duyurmak için..

Gurbet mi bizim içimizde,biz mi gurbetin içindeyiz..Bunu anlayarak hayatımızı idame ettirmemiz gerekiyor,hasret çektiklerimizin,hasretini içimizde duyarak.. 

#kürşataçıkgöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.