Hiçyılmaz: “2017 yılı, Kayseri Ticaret Odası için ilkler yılı olmuştur”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 2017 yılının, KTO için ilklerin yılı olduğunu söyleyerek, “KTO’da büyük değişimin taçlandığı yıl 2017 yılı olmuştur” dedi.

KTO’da Ortak Meslek Komiteleri Toplantısı düzenlendi. KTO Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, yönetim kurulu olarak 2017 yılında da üyelere en iyi hizmeti sunma çabası içerisinde faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

KAYSERİ TİCARET ODASI (KTO) BAŞKANI MAHMUT HİÇYILMAZ, 2017 YILININ, KTO İÇİN İLKLERİN YILI OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, “KTO’DA BÜYÜK DEĞİŞİMİN TAÇLANDIĞI YIL 2017 YILI OLMUŞTUR” DEDİ.

Hiçyılmaz, “Meclisimiz başta olmak üzere, Meslek Komitelerimiz ve personelimiz ile birlikte başarılı faaliyetler gerçekleştirmiş, Kayseri’ye ve tüccarımıza daha fazla katkı sağlamak için çalışmıştır. Meslek Komitesi çalışmalarımız, 2013 yılı Mayıs ayından bu yana kesintisiz olarak devam etmektedir. Katılımcı demokrasinin sağlanması bakımından bu toplantılarımıza; yalnızca asil ve yedek üyelerimiz değil, meslek grubu üyelerimizin tamamı davet edilmiştir. Meslek Komitesi toplantılarımızın yanı sıra, Genişletilmiş Meslek Komitesi Toplantılarına da büyük önem verilmiştir. 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz meslek komitesi çalışmalarında, 40 meslek komitesinde 388 toplantı gerçekleştirilmiş, Bu toplantılarımıza 1800 civarında üyemiz katılmış, 497 adet sektörel karar alınmıştır. Belirlenen sorun ve taleplerin çözümü için yerel yönetimler, kamu kurumları ve hükümet nezdinde 156 konuya ilişkin girişimlerde bulunulmuş ve takipçisi olunan bu konulardan 135’inden sonuç alınmıştır” ifadelerini kullandı.

2013 yılından veri 2 binin üzerinde meslek komitesi toplantısı yapıldığını kaydeden Hiçyılmaz, “2013 yılı Mayıs ayından bugüne gerçekleşen rakamlara baktığımızda ise; 2000’e yakın meslek komitesi toplantımız yapılmış ve 26 bini aşkın üyemiz bu toplantılara katılmıştır. 4 bini aşkın konunun görüşüldüğü bu toplantılarda, belirlenen 1700’e yakın talep ve sorun, yerel yönetimler, kamu kurumları ve hükümet nezdinde yapılan girişimlerle gündeme getirilmiştir. Büyük bir özenle takipçisi olduğumuz bu girişimlerimizden 1000 kadarından sonuç alınmıştır. Bu rakamlar, meslek komitesi çalışmalarına verdiğimiz önemin sonucudur. Sorunların çözümü ve taleplerin karşılık bulması konusunda sağlanan başarı hepimizin başarısıdır. Elde edilen bu başarıdan dolayı, Meclis Üyelerimiz başta olmak üzere, meslek komitelerimizin değerli başkanları ve üyelerimizi ayrı ayrı kutluyorum” şeklinde konuştu.

KTO’da büyük değişimin taçlandığı yılın 2017 yılı olduğunu kaydeden Başkan Hiçyılmaz, “Bu yılın üyelerimiz için en önemli gelişmesi, yeni hizmet binamızın Şubat ayından itibaren faaliyetlerine başlamasıdır. Binamızda yürüttüğümüz faaliyetler ve hizmetler, üyelerimizin günlük işlerinde sağlanan kolaylıklar, eski binamıza karşılaştırılamayacak kadar büyük bir fark oluşturmuştur. Yeni binamızdaki 10 kişiden 500 kişiye kadar toplantı yapabilme imkanı sunan salonlarımız, tüm üyelerimizin kullanımına açılmıştır. Kendi iş yerlerinde müşterilerini ve misafirlerini ağırlama noktasında işyerleri müsait olmayan üyelerimiz için de ayırdığımız ofisler her gün talepleri karşılamaktadır” dedi.

Hiçyılmaz, konuşmasını şu şekilde tamamladı:
“Kısa bir sürede yapımı tamamlanan ve her konuda Türkiye’ye örnek olan binamız, Sign Of The City yarışmasında, ‘En iyi mimari tasarım’ dalında Türkiye 1.’si seçilmiştir. Ayrıca, binamızın yapımında mimari fikirlere verdiğimiz öneme atfen, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından İşveren Teşvik Ödülünü aldık. Sizler adına aldığımız bu ödüller bizleri gururlandırmıştır. Bu ödüller, yönetim olarak ne kadar doğru, güzel ve isabetli işler yaptığımızın göstergelerinden sadece bir kaçıdır. 2017 yılı, Kayseri Ticaret Odası için ilklerin yılı olmuştur. Odamız, TOBB Akreditasyon sistemi kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde, A Sınıfına yükselerek belgesini almıştır. Milli işletim sistemi Pardus’un yaygınlaştırılması amacıyla TÜBİTAK ile protokol yapan ilk ticaret odası olma başarısı gösterilmiş ve eğitim programları düzenlenerek başarıyla sonuçlandırılmıştır. Kayseri Ticaret Odası, pastırma, mantı ve sucuğa ilişkin Coğrafi İşaret Bilgi Sistemini uygulayan ilk ve tek oda olmuştur. Abdullah Gül Üniversitesi ile Mentorluk Projesi yürütülmüş ve Kamu Destekleri Ofisimiz üyelerimize hizmet vermeye başlamıştır. Bu iki projede çalışmalar sürmektedir. Dış ticaret ve uygulamalı girişimcilik eğitimlerimiz, yeni üye bilgilendirme ve sektörel istişare toplantılarımız, 2017 yılında aralıksız sürmüştür. Girişimcilik eğitimlerimiz kapsamında 2017 yılında 425 kişiye sertifikaları takdim edilmiştir. Dış ticaretin gelişmesi için büyükelçiler başta olmak üzere heyetlerle görüşmeler gerçekleştirilmiş, üyelerimiz ile buluşmaları sağlanmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi uygulaması kapsamında Odamız tarafından, üyelerimize 25 milyon TL’ye varan ucuz maliyetli kredi desteği verilmiştir. Business Card uygulamamız bu yılın sonlarına doğru üyelerimizin hizmetine sunulmaya başlamış ve 30’dan fazla işyerinde üyelerimize indirimli hizmet sunması sağlanmıştır. Bu hizmetimiz ilerleyen günlerde daha da geliştirilecek ve kapsamı da genişletilecektir.”

Düzenlenen toplantı, Erciyes Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ekrem Erdem’in ‘Türkiye ve Kayseri Ekonomisi’ ve KTO Hukuk Danışmanı Avukat Can Yılmaz ise ‘Çek Yasası’ hakkında bilgiler verdi. -kb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.