HİDAYET -4

Yaratıcı irade,  hidayetin  güzeli  ve  makbulü  konusunda iradesini  kullandığı tarafı  göstermiştir. Allah’ın  Kuran’da  bizden  istediği, Peygamberlerin  kişiliğinde  örnekleşen  hidayeti  izlememizdir. Yani Peygamber’ler ve  onların  tebliğleri  hidayettir.  17/İsra 15 “Kim  hidayet  yolunu  seçerse,  bunu  ancak  kendi  iyiliği  için  seçmiş  olur, kim de  doğruluktan  saparsa, kendi  zararına  sapmış  olur. Hiç bir  günahkar, başkasının  günah  yükünü  üstlenemez. Biz,  bir Peygamber göndermedikçe  kimseye azap edecek değiliz.” Ayrıca  Enbiya 73-Ali İmran 138-   Yunus 57 gibi .
Kuran’da ki, bir çok ayette Allah zalimlere hidayet nasip etmez diyor. 6/Enam 144 “Bilgisizce insanları saptırmak için Allah’a karşı yalan uydurandan kim daha zalimdir. Şüphesiz Allah o zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.”  28/Kasas 50 “Eğer sana cevap veremezlerse, bil ki  onlar, sırf heveslerine  uymaktadırlar. Allah’tan bir yol gösterici olmaksızın, kendi  hevesine  uyandan daha  sapık kim olabilir. Elbette Allah zalim kavmi doğru yola iletmez.”      Maide 51- Tövbe 19, 109- Ahkaf10 gibi.
Allah insanları, taşa, ağaca, heykel’e, insan’a, peygamber’e, veli’ye, evliya’ya,  yatırlara, puta, iyi kimselere, Salih insanlara kulluk etmekten tapmaktan, dua edip yardım beklemekten, onların yüzü suyu hürmetine hatırına iş yapmaktan kurtarmak için inanan insanları kendine sevgili kulu yaparak insanları kişilik sahibi yapmak istiyor, kendi dışında kimseye güvenip_  sığınılmayacağını Kuran’da  açıklamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.