İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı: “Okul yöneticisi olarak çözüm odaklı olmak ve krizlerden fırsatlar üretmek önemlidir”

Eğitim yöneticilerinin kişisel gelişimine katkı sağlamak, temsil yeteneklerini artırmak, eğitim kurumlarının kurumsal gelişimine katkı sağlamak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü başkanlığında, Kocasinan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından teknik destek ve faaliyeti kapsamında desteklenen ‘Kişisel ve Kurumsal İmaj’ eğitim programı yapıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitim programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, yöneticilerin kişisel ve kurumsal imajlarını daha da nitelikli kılmak ve yönetim bilgi, becerilerini ve farkındalık düzeylerini artırmak hedefiyle ‘Kişisel ve Kurumsal İmajın İnşası’ eğitimlerini başlattıklarını ifade ederek; “Eğitim yöneticileri ile ilgili bazı sloganlar vardır. Bunlardan en çok duyduğumuz ‘Okul, müdürü kadar okuldur’ ve ‘Okuldaki başarı da başarısızlık da yöneticiden sorulur’. Bu sözlerin mutlaka geçerliliği vardır. Okula ilk atandığımızda yasal gücümüzle göreve başlarız. Bu yasal güç bizi statü lideri yapar. Okuldaki öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okul çevresi tarafından kabul gördükçe liderlik rolümüz pekişmeye başlar. Yönetim sürecinde yer alan sorunlar karşısında yasal gücümüze sığınmak, zorlayıcı güç kullanmak, gerekli gereksiz ödül gücünden yararlanmak bizi günü kurtarmaya çalışan, eğreti yönetici kimliğine iter. Oysaki sorunu anlayabilme, fark edebilme, türevlerinden ayırt edebilme önemli yönetici davranışlarıdır. Herkesin baktığı yere bakan, herkesin gördüğünü gören liderlik rolünü etkili oynayamaz. Farklılıkları fark etmek, tanımlayabilmek gerekir. Bu bağlamda okul yöneticisi olarak çözüm odaklı olmak ve krizlerden fırsatlar üretmek önemlidir. Takım arkadaşlarımızı dinlemek, beyin fırtınası yapmak, üretken fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak, başarı öyküleri yazmamızda etkili olacaktır” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Eğitim Görevlisi İhsan Ataöv tarafından katılımcılara sunum gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.