Uzunyayla Koruma Platformu ilk toplantısını yapacak

Sosyal medya üzerinden kurulan ve kısa sürede faaliyetleri ile geniş bir kitleye ulaşan Uzunyayla Koruma Platformu, ilk geniş katılımlı toplantısını 14 Nisan Cumartesi günü Kayseri İl Özel İdare Salonu’nda gerçekleştirecek.
Uzunyayla’da, yöreye özgü yaklaşık 150 yıldır yaşatılan Çerkes kültürünün son yıllarda artan göç sebebiyle tehlike altına girdiğini düşünen çevre halkının sosyal medyada organize olarak oluşturduğu Uzunyayla Koruma Platformu, ilk geniş katılımlı toplantısını gerçekleştirmek için harekete geçti.
Göçü önlemek, geri dönüşleri sağlamak ve yöreyi kalkındırmak amacıyla yöre insanlari tarafindan İlhan Demirkan başkanlığında 12 kişiden oluşan bir komisyon kuruldu. Bu komisyon göçün önlenebilmesi için tarım ve hayvancilikla alakali 3 aylik bir çalisma yaparak önemli projeler ortaya çıkardı. Bu çalışma sürecinde muhtarlar, yöre halkı, sivil toplum kuruluşları ve siyasilerle görüşmeler yapıldı. Tüm bu görüşmelerden çıkan sonuçların masaya yatırılması ve daha geniş bir katımılma ile değerlendirilmesi için 14 Nisan Cumartesi günü Kayseri İl Özel İdare Salonu’nda saat 19.30’da yöre halkına açık bir toplantı yapılacak. Bu yörede yaşayan insanların katılarak fikir ve önerilerini sunacağı geniş toplantıya giriş ücretsiz olacak. Toplantıda ayrıca, Uzunyayla’yı kalkındırma projelerinin tanıtımı, Uzunyayla’dan göçün engellenmesi, geri dönüşün sağlanması ve kültürün yaşıtılması ile Tarım ve hayvancılıklık ile ilgili devlet destekli projelerin tanıtımı yapılacak.
İl Özel İdare Salonu’nda saat 19.30’da başlayacak olan toplantıda ayrıca Emef Müzik Grubu bir konser verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.