KALIN: “ÖĞRETMENLER EN DEĞERLİ VARLIKTIR!”

Milliyetçi Hareket Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Enes Ertuğrul Kalın, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kalın; öğretmenlerimizin Kutadgu Bilig’e göre en değerli varlıklar olduğunu ifade etti.
Milliyetçi Hareket Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Enes Ertuğrul Kalın, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kalın: “Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur-yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır” dedi.
Öğretmenlerin insanlar arasında düşünce ve bilgileri, inanç ve samimiyet duygularını yayan zeka ve Türk İslam kültürünün, ilim ve sanatın, değer hükümlerinin dünyada ki sanayi ötesi toplum olmuş ülkeler ölçüsünde paylaşılmasına ve devamına yardım eden vazgeçilmez bir önder olduklarını ifade eden Kalın: “Öğretmenler, bir milletin milli, manevi ve kültürünün temel taşları ve aynı zamanda Büyük Türk Milletinin tarihinin de onayladığı gibi, günümüze kadar insanlığın paylaştığı ilim ve fikir dünyasına kapıları açan önderlerdir. Yusuf Has Hacip’in dediği gibi: ‘İki türlü insana insan derler: Biri öğreten, biri öğrenen…Bu ikisinden başkasını hep hayvan kabul et,Hangisini istersen onu seç’ öğreten ve öğretmek için sürekli öğrenen öğretmenlerimiz Kutadgu Bilig’e göre en değerli varlıklardır. Sadece Yusuf Has Hacip değil Türk Kültürünün oluşmasında katkısı olan olay ve olgular, sözler, edebi metinler ve atasözleri gibi pek çok eserde öğretmenliğin değeri vurgulanmıştır. Hz. Ali “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” sözüyle öğreticiliğin yani öğretmenliğin ve bilginin ne kadar değerli olduğunu vurgulamıştır” diye konuştu.

Kalın sözlerine şu şekilde devam etti: “Öğretmenler sadece belirli bir zamanın değil dünün, bugünün ve yarının sahipleridir. İnsan eğitimini ilk olarak ailesinden alır. Fakat insanların toplumdaki yerinin belirlenmesinde temel esas öğretmendir. Çünkü öğretmenler bize verdikleri bilgilerle hayatı anlamamızı sağlarlar. Olaylara bakış açımızı değiştirirler, sosyal yaşantımızda büyük ölçüde rol oynarlar hatta kişiliğimizin oluşmasında çok büyük paya sahiplerdir. Bütün bunlara bakarak öğretmenin toplumdaki değerinin ve yerinin çok önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Sonuçta her yetişen nesil öğretmenlerin yetiştirdiği nesildir.
Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir.”
Bu kadar ağır sorumluluk ve bu denli önemli bir vazifeyi icra eden öğretmenlerimizi emekleri ile değil de tatilleri ile anmak, icra ettikleri sorumlulukları basite almanın acı bir durum olduğunu vurgulayan Kalın: “Peygamber Efendimizin (s.a.v) “ben de öğretmen olarak gönderildim”  (İM229 İbn Mâce, Sünnet, 17; DM357 Dârimî, Mukaddime, 32) sözüyle öğretmeye ve öğrenmeye verdiği değeri bu gün milletimizde görememek ne kadar üzücü bir durumdur.Bütün bu duygu ve düşüncelerim ile kıymetini her geçen gün daha iyi anladığım öğretmenlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Baş Öğretmen, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve şehit öğretmenlerimizi Rahmetle, Gazi öğretmenlerimizi minnetle anıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.