KAYSERİ SMMMO TARAFINDAN ‘E-DEFTER’ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ‘E-Belge/E-Defter Uygulamaları konulu seminer düzenlendi. Düzenlenen seminere TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Oda Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda Serbest Mali Müşavirler katıldı.

Düzenlenen seminerin açılışında söz verdikleri projeleri tek tek hayata geçirdiklerini belirten Kayseri SMMMO Başkanı Ali Yedikaya, sözlerini şu şekilde devam ettirdi; ”Yenilikçi anlayışı ve eğitimi birinci öncelik olarak gören odamız, üyelerimiz açısından önem arz eden her konuda, eğitim semineri düzenlemeyi gelenek haline getirmiştir. Mesleğimizin gelişimi ve kurumsal kimlik kazanması adına sözünü verdiğimiz birçok projeyi hayata geçirmeye imkanlarımız doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  SGK Teşvik Hesaplama Panelini aktif hale getirdik ve bu kapsamda odamıza 2 ay da 24 bin lira kaynak sağladık. Söz verdiğimiz gibi kooperatifimizi 12. Ayda kuruyoruz. Belediyeler ile görüşmelerimizi yapıyoruz. Son zamanlar da mesleğimizde ve ülkemizde çok hızlı bir değişim yaşıyoruz. Bundan dolayı da mevzuatlar ve tebliğler sürekli değişim içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Seminere katılan TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu ise göreve geldiklerinden itibaren yapılan faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu. SGK’ya verilen bildirgelerin denetimi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılması gerektiğini aktaran Kartaloğlu, sözlerini şöyle devam ettirdi; “SGK’ya verilen bildirgeler konusunda Maliye Bakanlığı tarafından bir düzenleme yapıldı. Bunun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da yapılması gerekiyor. Bu çerçevede SGK nezdinde girişimlerde bulunduk. Yönetmelik değişikliği yapılması gerekiyor. Yönetmelik hazırlandı, bakanın imzasında beklemekte şuan. Kısa bir süre içerisinde bu konuyla ilgili gelişme gözlemleyeceğiz. E-dönüşüm süreci yaşamaktayız. Bunun temel uygulayıcıları bizler değiliz. E-Arşiv fatura 5 bin TL’nin üzerinde kdv dahil tutar olursa E-Arşiv olarak düzenlenmek zorunda, yaklaşık 1 ay sonra. Çok sıkıntılı bir süreç başlıyor, bu bizim sorunumuz değil. Faturasını, sevk irsaliyesini düzenlemek zorunda değiliz, düzenlememeliyiz. O belgenin gerçekliği ile ilgili bir sıkıntı olursa suça iştirak anlamında ciddi sorumluluklarla karşılaşabiliriz. Bu anlamda bu bizim işimiz değil, eğer bu ertelenecekse biz bununla mücadele etmemeliyiz. Biz kendi meslektaşlarımızın sorunlarıyla mücadele etmeliyiz” dedi.

“Yıpranmanın emeklilik ve özlük hakkımızda karşılığı olması gerekiyor”

Mali müşavirlerin yıprandığını ve bu yıpranmanın emeklilik ve özlük haklarda da karşılığının olması gerektiğini dile getiren TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu; “Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde girişimlerde bulunduk. 18 konuyla ilgili talebimiz oldu. Kanun değişikliği gerektirenler, gerektirmeyenler var SGK nezdinde. Bunlarla ilgili olumlu sonuçlar alacağız. Örneğin İŞKUR’a aylık işgücü çizelgesi verilmekteydi. Bunun kaldırılması ile ilgili girişimimiz oldu. Bu konuda sonuç alacağız, aylık işgücü çizelgeleri kaldırılacak. Mali müşavirler ofislerinde denetimler yapıldığına şahit olduk, bunlara karşı çıktık. Kayıt dışı istihdamla mücadele edilecekse başlanacak pek çok sektör var, gelinmesi gereken en son yer mali müşavirler ofisleri olması gerekiyor. Temel olarak istediğimiz bir şey var. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan. Bir eczane kalfasının bile emeklilikle ilgili yıpranma payı hakkı var. Devletin tüm politikalarını, uygulamalarını hayata geçirenler mali müşavirler aslında. Bizler kamunun uygulayıcılarıyız. Bu anlamda da gerçekten yıpranıyoruz. Bu yıpranmanın da emekliliğe veya sosyal güvencede, özlük hakkımızda bir karşılığı olması gerektiğini düşünüyoruz. En azından eczane kalfası kadar bir karşılığının olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.  Haber: CENGİZHAN KOCA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.