KIŞIN HABERCİSİ: ALIÇ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonbaharın gelmesiyle dağda doğal olarak yetişen alıç, kuşburnu dağ armudu toplamaya başlandı.

İç Anadolu bölgesinde dağlarda özellikle sıkça yetişen alıç, kuşburnu, dağ armudu toplanmaya başladı. Özellikle şeker hastalığı, tansiyon, kap hastalıklarına iyi geldiği bilinen alıç vatandaşın en çok olarak topladığı meyve olarak biliniyor. Dağlık kesimlerde doğal olarak yetişen ve kışın habercisi olarak bilinen ’Alıç’ ağaçlardan toplanarak tezgahlarda alıcısıyla buluşuyor.

KIŞIN HABERCİSİ

Her yıl Ekim ayında tezgahlarda satışa sunulan alıç, soğuk havanın etkisini arttırmaya başladığı dönemde vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Fındık büyüklüğünde, çekirdekli bir yapısı ve ekşimsi bir tada sahip olan alıcın çıkmasının yaz mevsiminin tamamen bittiği anlamına geldiğini belirten vatandaşlar, alıcın güzel bir sonbahar meyvesi olduğunu söyledi. Dağlarda kayalıklar arasında yetişen sarı kırmızı turuncu gibi renklerde oluşan alıç ve kuşburnu, sonbaharda yöre halkı tarafından toplanıp marmelat ve reçeli yapılıyor. Alıç sabah kahvaltıda ve kış mevsiminde sofraları süslüyor. SALİH ZEKİ ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.