SANAT EMEK İSTER ZAMAN İSTER

Babasından devir aldığı kolonyacılık mesleğini tam 63 senedir devam ettiren Ahmet Çöplüoğlu (77), mesleğini severek yapıyor ve kolonya üretmenin de bir sanat olduğunu kaydediyor. Sanat sahibi olmanın kolay olmadığını dile getiren Çöplüoğlu: “Çok çalışmak gerek, oturduğun yerde hiçbir şey olmuyor” dedi.

“Çok çalışmanız ve işinize emek vermeniz gerekir”

Babasının seksen yıl kolonyacılık yaptığını ve baba mesleği olduğu için de işine daha çok değer verdiğini kaydeden Çöplüoğlu: “Eğer sanatın için daha ileriye gitmeyi düşünüyorsan muhakkak çok çalışman gerekir. İki tip kolonyacı vardır; birisi hazır kolonyaları İstanbul’dan alıp gelen ve burada satan, ikincisi de kendi kolonyasını üreterek satışa sunan. Kendi kolonyalarınızı üretebilmek, kendi kokunuzu ortaya çıkarabilmek içinse çok çalışmanız ve işinize emek vermeniz gerekir. Önemli olan bir kokunun size ait olması, sizin ürününüz olmasıdır” diye konuştu.

MADDİ KAZANIM DEĞİL İŞİM BENİ MUTLU EDİYOR

Kolonyaların yapımı ile ilgili olarak da bilgilerini bizlerle paylaşan Ahmet Çöplüoğlu: “Bir litre liman kolonyası yapmak için seksen derece; 850 cl etil alkol, 160 gr saf su, 20-25 gram civarında da esans karışımı bekletiliyor ve 15 gün dinlendikten sonra bir kaba süzülüyor ve tekrar buraya geliyor. Daha sonrada müşteriye ulaşıyor. Ben bu işi sanatım olduğu için çok seviyorum, yoksa bana maddi açıdan çok fazla kazancı olduğunu söyleyemeyiz” şeklinde konuştu.

KAZANDIĞIMIZ PARA HELALDİR

Ahmet Çöplüoğlu kendilerinden vazgeçemeyen ve kolonya olmak için muhakkak kendilerine gelen çok sayıda müşterilerinin olduğunu vurgulayarak: “Benim babam disiplinli bir adamdı, o yüzden iş yerimizde disiplinlidir bizim. İşinizden elde ettiğiniz kazançta, sizin ahlakınıza göre değişir. Pervasız ve vicdansız bir adamsanız mesela, size bir köylü gelse de kolonya istese, eğer siz onu kandırma yoluna giderseniz belki çok para kazanmış olursunuz. Ancak tabi ki kazandığınız bu para hakkınız değildir ve ahlaklı da değildir. Ancak eğer siz işinizi vicdanınızla, merhametinizle ve ahlakınızla birlikte yaparsanız, çok para kazanmasanız dahi, kazandığınız para size helaldir” ifadelerini kullandı.

GÜLDEN ÇOKTAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.