Seyyid Burhaneddin Hz.’nin Türbesi için sanduka örtüleri KAYMEK’te dikiliyor

Kayseri’nin manevi mimarlarından olan Seyyid Burhaneddin Hz.’nin türbesinin yenilenmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda KAYMEK’te sanduka örtüleri ve başlıklar yeniden dikiliyor. KAYMEK’te yapılan çalışmalara Vali Süleyman Kamçı’nın eşi Ayşe Kamçı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in eşi İkbal Çelik de katıldı.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyyid Burhaneddin Hz. Türbesi’nde üç koldan çalışma başlatıldı. Bir taraftan çevre düzenlemesi yapılırken diğer taraftan da restorasyon çalışmaları ve türbe içindeki örtülerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Türbe içinde yer alan sanduka örtüleri ve başlıkların yenilenmesi işini KAYMEK üstlendi. Seyyid Burhanedin Türbesi’nde yapılan çalışmalarla yakından ilgilenen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in eşi İkbal Çelik, Vali Süleyman Kamçı’nın eşi Ayşe Kamçı ile birlikte KAYMEK’in Sümer Tesislerini ziyaret ederek yeni sanduka örtülerinin yapılışını takip etti. Maraş işi ile işlenen sanduka örtülerinin son durumunu yerinde gören Ayşe Kamçı ve İkbal Çelik, işleme yaparak çalışmalara bizzat katkı verdi.
KAYMEK hocaları ve kursiyerleri tarafından yenilenen Seyyid Burhaneddin Hz.’nin sanduka örtüsüne Maraş işi ile “La İlahe İllallah” ve Şuara Suresi’nin 88 ve 89’uncu ayetleri işleniyor. KAYMEK’te ayrıca türbede bulunan üç sandukanın örtüsü ile dört şehidin mezar örtüsü de yeniden yapılıyor.

KAYSERİ (İHA/KAYSERİ-İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.