SINAV YARIN PEKİ NE YAPMALIYIZ?

 

Psikolog Seher Duman, YGS sınavı öncesi hem velilere hem de öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

Sınavlara  hazırlığın yoğunlaştığı şu günlerde veliler ve öğrenciler yoğun bir kaygı içerisindeler. İki taraf da hem beklentili hem de endişeli… Sınavlarda başarılı olmak öğrencinin olduğu kadar anne babaların da isteğidir. Ancak bu dönemin dengeli ve sağlıklı olarak aşılması için anne babalara bazı görevler düşmektedir. Çocuğunuzun başarısını artırmak ve bu dönemi daha sağlıklı biçimde geçirmesini sağlamak için size gerekli olabilecek bazı önerileri aşağıda bulacaksınız.

ANNE BABA OLARAK SINAVLARA HAZIRLANMA SÜRECİNDE NE YAPMALIYIZ?

Olağanüstü davranmayın: Sınava hazırlık süresince veya sınava kısa bir süre kaldığında evdeki düzen ve genel hava her zamanki gibi olmalı. Örneğin sınava bir hafta kala anne’nin çocuğuna en sevdiği yemeği  yapması bile olağanüstü davranma tanımına uymaktadır.

Gençlik döneminde olduğunu unutmayın: Sınav hazırlık sürecinde ergenlik döneminin en zor dönemleri atlatılmış olsa bile unutmayın ki çocuğunuz ergenlik dönemini henüz bitirmedi. Ondan tipik yetişkin davranışlarını sergilemesini beklemeyin.

Sevgiyi şartlı sunmayın: Birçok öğrencimiz üniversiteye girememe durumunda anne ve babalarının kendilerine yönelik sevgi ve güvenlerini kaybedeceklerini düşünmektedirler. Başarılı olursam beni daha çok severler düşüncesini öğrencilerimizde rastlamaktayız. Başarılı ya da başarısız her koşulda onların yanında olabileceğimizi onlara hissettirmeliyiz.

Ya olmazsa sorusunu birlikte yanıtlayın: Bu yıl üniversite olmazsa hangi alternatiflerin gündeme geleceği mutlaka önceden belirlenmeli. Alternatifsizlik var olan olağan gerginlik ve kaygıyı aşılması güç bir boyuta getirebilir.

Karşılaştırmalardan uzak durun: Anne babalarda çok sık gördüğümüz davranış bir  türü de belki motivasyon amaçlı başvurulan ama asla motivasyon yaratmayan, çocuğunun başarısını yakın çevredeki çocukların başarısıyla karşılaştırma eğilimidir. Çocuğunuzu sadece kendisiyle karşılaştırmalısınız. Yani önceki başarısı önceki davranış biçimleriyle şimdiki durumu karşılaştırmak daha olumlu sonuç verecektir.Üstelik çocuğunuzu başkalarıyla karşılaştırdığınız zaman onlarında sizi başka anne babalarla karşılaştırma hakkı doğmuş olur.

Fedakarlıkları yüzüne vurmayın: Fedakarlık anne baba olarak kendi tercihimizdir.”Ben   senin için saçımı süpürge ettim, her istediğini karşıladım”…vb gibi ifadelerin sonuca yönelik hiçbir katkısı yoktur.

 

Eleştirilmesi gereken durumlarda eleştirin ancak yargılayıcı olmayın !

 

GÜLDEN ÇOKTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.