ŞİRK NASIL KOŞULUR – 3 –

Şöyle düşünülüyor herhalde, müşrik olma için yalnız Mekkeli mi olmak gerekiyor? İnsanlar zannediyor ki, yalnız Mekkeliler müşrik idiler, hayır Allah Kuran’da şirk koşanları hem Mekkelilerden, hem de diğer başka kavim ve milletlerden örneklerde vermektedir. İbrahim, Musa, Nuh, Salih (a.s.) gibi, Peygamberlerden de, misaller veriyor. Allah rızası için şimdi vereceğim şu misallerden ve ayetlerden, Dünya da ve Türkiye de sayılı birkaç kişiden başka gündeme getiren var mı?

***

BÜYÜK ŞİRK: Herhangi bir şeyi Allah’a denk tutup, Allah gibi onlardan korkmak, onların huzurunda sevgi ve saygıda tazim ederek, el pençe divan durup onların sözlerini, Allah’ın emri gibi saymak, kutsallaştırmak veya onların sözlerini Allah’ın sözlerinin önüne geçirmek, yani falan mezhebe, falan alime, falan ulemaya, ve tarikatımıza, şeyhimize göre şöyle demektir. 10 / Yunus 104, “ De ki: Ey insanlar, Benim dinimden şüphede iseniz bilin ki, Ben Allahın yanında sizin taptıklarınıza tapmam, fakat ancak sizi öldürecek olan Allah’a kulluk ederim. Bana müminlerden olmam emir olundu.” 7/ Araf 194, “ Ey kafirler, Allah’ın yanında taptıklarınız sizler gibi kullardır, eğer doğru iseniz onları çağırın da size cevap versinler.” Diğer bazı ayetler, 6/ Enam 56, 25 /Furkan 43, 26 / Şuara 213 gibi.

***

Peygamberimizin şöyle dediği rivayet edilir, “ Ümmetim adına en çok korktuğum şey Allah’a şirk koşmaktır. Ancak benim söylediğim onların güneşe, aya, puta açıktan tapmaları değildir. Benim korktuğum bu şirk Allah dışında ki, kişi ve nesnelerin sevgisini, hoşnutluğunu gözeterek ameller yapmak ve bir de gizli şehvettir.” ( İbni Mace Züht 21) Bu ayetler ve hadis, Allah’ın yarattığı kulları kutsayıp, Allah’ın verdiği değerin, ölçünün ve sınırın aşılarak, sevgide, itaatte, koruyuculukta, affedip kurtarıcılıkta, bizlere yardım edecekler, bizi Allah’ın yanında koruyacaklar, Allah’a yaklaştıracaklar, şefaat edecekler gibi inanıldığı için şirke düşülüyor ve Allah da uyarıyor.

***

İTAATTE ŞİRK: Allah’ın hükmünden, emrinden, sözünden başkalarının emrini sözünü kabul edip onlara uyarak hayatlarında yaşamaktır. 6 / Enam 62, “ …Bilesiniz ki, hüküm yalınız Allah’ındır.” Diğer ayetler 6 / Enam 57, 114, 12/ Yusuf 40 gibi 42 / Şura 10. “ …Ayrılığa düştüğünüz her hangi bir şeyde hüküm vermek sadece Allah’a mahsustur.” İşte emretmek, hüküm koymak, yasaklamak sadece yalnız Allah’a aittir. Allah’a ait bu gücü, yetkiyi, hakimiyeti Allah’ın yarattığı kullarına veremeyiz.

#kemalyavuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.