ŞİRK VE ORTAK KOŞANLARI UYARAN AYETLER – 3 –

İslam’ın geldiği yıllarda da Arabistan halkında tek tanrı inancı vardı, ancak çeşitli şekillerde Allah’a ortak koşuyorlardı. Mekkeliler, Melekler Allah’ın kızlarıdır diyorlardı, bir kısım müşrikler de, Allah’a yaklaşmak için veli, evliya dedikleri Allah’ın put olarak belirttiği putlara yalvarıp tapıyorlardı. Yahudiler Üzeyir Allah’ın oğlu derken, Hıristiyanlarda İsa Allah’ın oğlu diyorlardı. Bu günde değişik versiyonda, veli, evliya, yatır, ve şeyhlere tapılarak şirk ve ortak koşuluyor. Biz ortak koşmuyoruz dememiz bir şey ifade etmiyor, önemli olan o iş ve ameli belirleyen Allah’ın demesidir, bizim yok dememiz sadece zandır, zan da bir şey ifade etmez.

***

Allah nasıl uyarıyor bakalım, 12/Yusuf 106, “İnsanların çoğu, ancak ortak koşarak Allah’a iman ederler.” 12/Yusuf 108, “Resulüm de ki: bu benim yolumdur,Ben Allah’a çağırıyorum, ben ve bana uyanlar aydınlık bir yol üzerindeyiz. Allah’ı ortak koşmaktan tenzih ederim ve ben ortak koşanlardan değilim.” 10/Yunus 104, “De ki: Ey insanlar, Benim dinimden şüphede iseniz, bilin ki ben Allah’ın yanında sizin taptıklarınıza tapmam, fakat ancak sizi öldürecek olan Allah’a kulluk ederim. Bana, müminlerden olmam emir olundu.” 10/Yunus 105, “Ve bana hanif/Allah’ın birliğini tanıyıcı olarak yüzünü dine çevir, sakın müşriklerden/ortak koşanlardan olma diye emir edildi.” 10/Yunus 106, “Allah’ın yanın da, sana fayda ve zarar vermeyecek şeylere tapma, eğer bunu yaparsan, o takdirde sen mutlaka zalimlerden, şirk ve ortak koşanlardan olursun denildi.” Şimdi bunca ayete rağmen, kalkıp Peygamberimiz de sahabesi de tarikattaydı, tarikatlar, cemaatler peygambere ve sahabelere dayanıyor demek, başta Allah’a, peygambere, sahabelere iftira ve zulümdür, bu vebal çok ama çok ağırdır. Allah yasaklayacak, peygamberi Allah’ın yasakladığı şeyi yapacak, buna da inanılacak, olacak şey mi? 106. Tıncı ayette eğer bunu yaparsan, o takdirde sen mutlaka zalimlerden/şirk ve ortak koşanlardan olursun deniyor.

***

Ayetlere bu kadar ters düşmek, zaten tam anlamıyla şirk ve ortak koşmanın alasıdır. 10/Yunus 35, “De ki: ortak koştuklarınızdan hakka iletecek olan var mı? De ki: Hakka ancak Allah iletir, öyleyse hakka ileten mi uyulmaya daha layıktır, yoksa hidayet verilmedikçe kendi kendine doğru yolu bulamayan mı? Size ne oluyor? Nasıl böyle yanlış hükmediyorsunuz? 28/Kasas 62, “Ahrette Allah onları çağırarak, Benim ortaklarım olduklarını iddia ettikleriniz hani nerde diyecektir.”Allah, insanın iyi ve doğru olanı seçmesini istemiş, bunu için kitap, peygamber, akıl ve irade vermiştir.

#kemalyavuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.