TRAFİK KAZALARI VE ALKOL

Bilhassa yaz günlerinde hızla artan ölümlü trafik kazalarının altından hep alkol çıkmaktadır.

   Alınan tüm tedbirleri yapılan tüm ikazlara rağmen insanlar canını malını hiç sayarak alkollü oldukları halde araçlarına binip trafiğe çakmaktan çekinmiyorlar.

    Televizyonlarımızın karşısına geçip haberleri dinlediğimizde veya gazete haberlerine baktığımızda ölümlü trafik kazalarının çoğunun alkollü araç kullanmaktan meydana geldiğini öğreniyoruz.

   Aslında insanın alkol alıp almaması kendi insiyatifindedir. Bir restorana oturup alkol aldıktan sonra araç kullanmadan evine giden insanın kendinden başka kimseye zarar vereceği düşünülemez. Evinde bahçesinde oturup alkol almasına da kimse itiraz edemez.

   Ancak insanlar hem alkol alıp hem de aracına binip  trafiğe çıkıyorsa işte o zaman hem kendisine zarar vermekte hem de hiç suçu günahı olmayan insanlara zarar vermekte hatta canını bile yakmaktadır.

    Alkollü araç kullanmak işte bunun için çok zararlıdır. Alkollü araç kullanmaya kalkan insan kendini düşünmüyorsa başkalarını düşünmek ve onlara en aza zarar verecek şekilde davranmak zorundadır.

    Fakat ne var ki bizim insanımız yaptığı işin kötü neticeler doğuracağını bile bile bunu yapmaktadır.

    Her gün duyduğumuz haberlerden ders çıkarıp kendimize çeki düzen vereceğimiz yerde sanki büyük bir iş yapıyormuş gibi davranmaya alkolü iken de araç kullanıp başkalarına zarar vermeye devam ediyoruz.

   Aldığım bilgilere göre önceki gün mahiyetinde yüzlerce işçi çalıştıran tanınmış iş adamlarımızdan birisi de  alkollü iken trafiğe çıkıp yapılan trafik kontrolünde yakalanıp ehliyetine el konulmuştur. O iş adamımız trafik denetimine takılmasa belki de kaza yapıp canından olacaktı. Veya başkalarına zarar verebilecektir.

   Halbuki o iş adamımız ya alkol almasa yada alkol aldığı halde aracını kendisi kullanacağı yere yanında şoför bulundursaydı çok daha iyi olacaktı. Bunu yapsa ne ehliyeti elinden alınır ceza görürdü nede adı alkollü iş adamına çıkardı.

   Şunu belirteyim ki bunları yazmakla kimsenin alkol almasına karışmak gibi bir niyetim yok. Herkes iradesinde hürdür ve başkalarına zarar vermeden, kanunları nizamları çiğnemeden istediğini yapabilir.

    Nasıl ki alkol bir çok kötülüğün anasıysa alkollü araç kullanmakta felaketin habercisidir. Belki bir gün şansınız yağver gider belki iki gün gider ama üçüncüsünde mutlaka ya kendinize yada başkalarına zarar verirsiniz.

    Kimse bu işi bir defa yapmakla kimseye bir şey olmaz dememeli, her zaman bu işin bir tehlike olduğunu, felaket getireceğini düşünerek hareket etmelidir.

    Gerçi okumuş yazmış çalışıp çabalayıp ekonomik bakımdan belli bir yere gelmiş. Mahiyetinde yüzlerce insan çalıştıracak seviyeye ulaşmış ve kamuoyuna mal olmuş koskoca insanlar bunu yaparsa cahilimiz ne yapmaz ki.

    Ben alkol almanın başka yönlerini ele almak istemiyorum. Fakat alkollü iken araç kullanmak trafiğe çıkmak herkesi ilgilendiren bir olay olduğu için bütün insanlarımızdan bu konuda biraz daha duyarlı olmaları için küçük bir ikazda bulunmak istiyorum.

    Dilerim insanlarımız alkollü araç kullanmanın, trafiğe çıkmanın vahametini anlarlarda bundan sonra biraz daha dikkatli davranırlar. Aksi halde alkol yüzünden daha nice canlar yanacaktır, analar ağlayacak, çocuklar yetim ve öksüz kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.