Vali Kamçı Azeri vekili konuk etti

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Hocalı Katliamının 25. Yılı Anma Programı etkinliğine katılmak için Kayseri’ye gelen Azerbaycan Milletvekili Aydın Mirzezadeile makamında bir araya geldi.
Azerbaycan Milletvekili Mirzezade’nin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Vali Süleyman Kamçı, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin önemine değindi.
‘Türkler ve Azeriler arasındaki manevi bağ her zaman güçlü kalacaktır’ diyen Vali Kamçı, Kayseri’yi ziyaret ederek düzenlenen konferanslar sayesinde Azerbaycan mücadelesini anlatan konuklarına ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.
Kayseri’de çok sayıda Azeri öğrencinin olduğunu ifade eden Vali Kamçı, öğrencilerle başta nevruz programları olmak üzere değişik etkinliklerle bir araya geldiklerini anlattı.
Milletvekili Paşayeva ise Ermenilerin 20. yüzyılın en ağır soykırımlarından birini gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Şubat ayının 26’sında Azerbaycan’ın Hocalı bölgesinde Ermeniler tarafından 1992 yılında hücumunun 25 yılı tamam olur. Azerbaycan’ın silahlı kuvvetleri yoktu, askerlerimiz yoktu. Ama Ermeniler ağır teknikleriyle şehre hücuma geçtiler. Kadınları, uşakları, kocaları gülleden geçirdiler. Şehir küçük bir şehirdi. Bir gece içerisinde 600’den fazla insanı öldürdüler. Aynı zamanda bir oyun kurmuşlar, kaçmalarına imkan verdiler. Sonrasında ise onları da öldürdüler. Bu katliamın, bu soykırımın bir tane kökü vardı; onlar Azerbaycalıydılar, Türk idiler.” ifadelerini kullandı.
Azerbaycan Milletvekili Mirzezade’nin ziyaretine Dünya Azerbaycanlılar Medeniyet Merkezi Başkan Yardımcısı Rasim Mammadov da eşlik etti. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.