Viraneler yıkılıyor, geleceğe dönüşüm başlıyor

Büyükşehir Belediyesi, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde uzlaşma sağlanan binaların yıkımına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Boylar Sokak’ta iki katlı binanın yıkımına bizzat katıldı. Kepçe kullanarak binanın yıkımını başlatan Başkan Çelik, baharla birlikte temel atacaklarını açıkladı.

 
Kayseri’nin gelecek yüzyılına damga vuracak projelerden olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yıkım çalışmalarına başlandı. İlk yıkım, projenin ilk etabı olan Boylar Sokak’ta yapıldı. Virane haline gelen iki katlı binanın sakinleri, “Mülkümüzü gönül rahatlığı ile Büyükşehir Belediyesi’ne veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dediler.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, geleceğe dönüşümün en önemli adımlarından olan yıkım çalışmalarına bizzat katıldı. Kepçe kullanan ve binaya ilk darbeleri indiren Başkan Mustafa Çelik, yıkım çalışmalarını başlattı.
Yıkım çalışmalarının çevreye zarar vermemesi için İtfaiye aracından yıkım sonuçlanıncaya kadar su sıkıldı ve yıkım anındaki tozun çevreye yayılması önlendi.
“BAHARLA BİRLİKTE TEMELLERİ ATACAĞIZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde uzlaşma görüşmelerinin devam ettiğini ve uzlaşma sağlandıkça bir takvim çerçevesinde binaların boşaltılacağını belirtti. Binaların boşalmasının ardından her hafta bir binanın yıkılacağını ifade eden Başkan Çelik, baharla birlikte Sahabiye’de temellerin atılacağını kaydetti.
Yıkım esnasında Sahabiye’de kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüklerini vurgulayan Başkan Çelik, “Çünkü buradaki binalar çok eski ve çürük. Örneğin yıkımını yaptığımız bina 1965 yılında yapılmış. Çimentosu az ve 6’lık demir kullanılmış. Zaten bu bölgedeki binalarda deprem yönetmeliğine uygunluk yok ve çürük raporları mevcut. İnşallah her hangi bir kaza bela olmadan anlaşma sağladığımız binaları belli bir takvim içerisinde yıkacağız. Baharda temellerini atmayı planladığımız Sahabiye’de Rabbim kazasız belasız hak sahiplerinin evlerine yerleşmelerini nasip etsin” diye konuştu.
BAŞKAN ÇELİK MAHALLEYİ GEZDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yıkım işlemleri devam ederken mahalleyi gezerek binaların durumunu bir kez daha gördü. Virane görünümünde bulunan ve bu halleriyle tehlike arz eden binaları en kısa sürede boşaltarak yıkacaklarını ifade eden Başkan Çelik, Sahabiye’nin her haliyle ülkemizin en modern mahallelerinden birisi olacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.