Yeni Kocasinan için Seyrani’de dev adım

8 (İHA/KAYSERİ-İHA)

Kocasinan Belediyesi tarafından, Kentsel Dönüşüm Projeleri çerçevesinde Seyrani Mahallesi’nde Temel Atma ve Tapu Dağıtım Töreni gerçekleştirildi. Hak sahiplerinin, tapularını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin elinden aldığı törende bir konuşma yapan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Seyrani Mahallesi’nin, Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandığında, yeşil alanları, oyun parkları ve sosyal çevresi ile sadece Kayseri’ye değil, Türkiye’ye örnek bir mahalle olacağını vurguladı.
Temel Atma ve Tapu Dağıtım Törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer ve Hülya Nergis Atçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Kocasinan Belediyesi Meclis Üyeleri, davetliler ve bölge sakinleri katıldı.
Törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm projesinden dolayı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür ederek, “Belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum. Kentsel dönüşüm kolay iş değildir. Bizlere düşen ne ise Ankara’da hazırız. Bakanlık olarak kentsel dönüşümün ülke genelinde sağlıklı ve sosyal bir dönüşüm olması için büyük bir gayret içerisindeyiz. Şükürler olsun Kayseri, yıllardır bu konuda büyük bir uğraş içerisindedir. Kayseri’de Türkiye’nin diğer illerine göre hızlı bir şekilde dönüşüm projeleri uygulanmaktadır. Şuanda Kayseri’de 50’den fazla mahallede dayanıksız, sağlıksız yapılar yok oluyor. Önümüzdeki günlerde inşallah biraz daha sağlıksız olan yapılar yok olarak, yerlerine güzel ve modern binalar devam edecek. Bakanlık olarak bende bunları destekleyeceğim. Başkanlarımız bizlere geldiğinde Bakanlığımızın kapıları sonuna kadar açık. Onlara her turlu yardımı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü bizler Kayseri’yi temsil ediyoruz. Buradaki yapılan inşaatların kazasız belasız bitmesini ve kardeşlerimizin hayır içerisinde evlerinde oturmalarını diliyorum.” diye konuştu.
Kayseri Valisi Süleyman Kamçı da vatandaşların modern ve konforlu konutlarında yaşamalarına katkı sağlayan kentsel dönüşüm projeleri, şehirlerin geleceği için hayatı önem taşımakta olduğuna dikkat çekerek, “Bu kapsamda Seyranı Kentsel Dönüşüm Projesinde emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a ve değerli çalışanlarına teşekkür ediyorum. Kentsel dönüşüm projesi şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
AK Parti Milletvekili İsmail Tamer de törende kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdikten sonra Seyrani Mahallesi sakinlerine hayırlı olsun temennisinde bulundu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, kentsel dönüşüm projeleri hakkında şunları kaydetti: Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm projelerini master planı şeklinde planlayarak, Kayseri’nin merkezinde bu adımı başlattık. Şehrin giriş kapısı diye tabir ettiğimiz mahallelerin bir an önce düzeltilmesidir. Seyrani Mahalle’mizde eskiden beri süre gelen düzensiz yapıları kentsel dönüşüm projesiyle daha modern konutlara dönüştürülmektedir.”
Yeni Kocasinan’ı oluşturmak için sosyal odaklı projeler ürettiklerini vurgulayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ise kentsel dönüşümün sosyal bir dönüşüm olduğunu belirterek, “Bizim gayretimiz, yarınlarımız, çocuklarımız için; uygun çevre şartları olan, okulu, parkı, yeşil alanı, pazarı, camisi, sosyal donatıları yapılmış her türlü belediye hizmetlerinin olduğu çağdaş standartlarda verilebilen bir mahalle kurmaktır. İnsana yakışır, hizmet verebileceğimiz, mahalle kültürünün korunduğu, insanların bir araya gelebildiği, huzurlu yaşam alanları oluşturmak için kentsel dönüşüm projeleri üretiyoruz. Genç, yaşlı, kadın, erkek 7’den 70’e tüm hemşehrilerimin sosyal ihtiyaçlarının karşılanabildiği huzur içerisinde mutlu mesut yaşayabilecekleri, kendilerini ayrıcalıklı görebilecekleri Kocasinan’ı kurmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Seyrani Mahallesi’nde 400 bin metrekare alan içerisinde bir kentsel dönüşüm olduğunu belirten Başkan Çolakbayrakdar, planlanmış olan 62 blokluk yeni bir konut bölgesi oluşturulacağını ifade ederek, “Eski yapılar yıkılarak yerine 3 bin 472 adet doğal afetlere karşı risk teşkil etmeyen yeni konutların yapımına başlandı. Seyrani Yaşam Alanı Projesi tamamlanınca; her türlü sosyal donatıları oluşmuş bir mahalle olmakla birlikte, Kayseri’miz 216 bin metrekare daha yeşil alan kazanacak. Burada temelini attığımız inşaatlarda, deprem yönetmeliği şartlarının titizlikle yerine getirildiği temel altı zemin iyileştirilmesinde jet grout teknolojisi ile zemin güçlendirmesi yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.
Projelerin hayat bulmasında siyasi istikrarın önemine dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “İstikrar olur ise projeler hızlı hayat bulur ve yeni yeni projeler yapılır. Ülkemizde yakalanan siyasi istikrarın kalıcı hale gelebilmesi için önümüzde bir referandum süreci var. İnşallah 16 Nisan da bu sürecin neticesinde ülkemizde siyasi istikrar ve uzlaşma kültürü kurumsal hale gelecek. Daha hızlı büyüme ile ülkemizin önü açılacak. Güven ve huzur ortamı daim olacak. Güçlü ve Büyük Türkiye için omuz omuza var gücümüz ile millet olarak hep birlikte çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. ”diye sözlerini noktaladı.
Konuşmaların ardından Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Seyrani kentsel dönüşüm yaşam alanı içerisinde yapımına başlanan 15. etap konutlarının hak sahiplerine kat ittifakı tapularını dağıttı. Ardından kürsüye çıkan protokol tarafından butona basılarak, Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli atılmasıyla program sona erdi.
(SK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.