ÇOCUKLAR NEDEN OYUN OYNAMALI

Çocuklar bizlerin hayatlarının en önemli parçasıdır.Çocukların olmadığı bir dünyada yaşamak isteyecek kimse yoktur sanırım.Bizlerde bir zamanlar çocuktuk ama büyüdük çoğumuzun içinde o küçük çocuk yaşıyor aslında ….Ve aslında bizler bugün nasıl insanlar olmuşsak çocukluğumuzun mirasıdır.Hangi mesleği seçeceğimizden tutunda bugün yaşadığımız hayat ve gelecekte  edineceğimiz  statü ve rollerimizi çocukluğumuz belirlemiştir.

Çocukların oyun oynaması onların bilişsel,ruhsal,duygusal,psikomotor becerilerini tümüyle geliştirir ve aslında onların yeteneklerini ortaya çıkartarak geleceğe hazırlar nitekim durum bizler içinde böyle olmuştur.Özellikle çocukluğu 90 lı yıllara rastlayanlar ne dediğimi daha iyi anlayacaklardır o yıllar aslında çocukların en mutlu dönemleri sayılabilir özellikle samimi ve sıcak ilişkilerin olduğu çocukların sağlıklı sosyalleşebildiği mahalle ortamında çocuklar o dönemde özgürce hayal dünyalarını ortaya sererek kimi zaman kavga dövüş kimi zaman sarılarak arkadaşlık kurmuş ve özgür oyun ortamında sağlıklı sosyalleşmişlerdir ancak özellikle son yıllarda bilgisayar kullanımının yaygınlaşması tabletler,oyun konsolları çocukları eve hapsetmiştir ebeveynler çoğu zaman durumun tehlikelerini farketseler de çeşitli sebeplerle duruma göz yumduğu durumları etraftaki ailelerde sıkça görmek mümkündür, oysa çocukların özellikle oyuncakla oynayarak kendine evde bir oyun ortamı oluşturması önemlidir. Çocuklar evde oyuncaklarıyla oynaması teşvik edilmelidir ,çünkü çocuklar oyun oynayarak ruh hallerini yansıtırlar, sözle ifade edemedikleri duygularını aslında oyun oynayarak ifade ederler ve sağlıklı ruh hali geliştirmelerine yardımcı olur oyun oynama, özellikle anne ve babaların evde oyun ortamı oluşturması önemlidir fakat bir süre sonra anne yada baba oyuna dahil olarak birlikte çocuğa eşlik ederlerse daha iyi olur.Çocuk böyle bir durumda kendiyle ilgilenildiğini ve değer verildiğini bildiği için daha mutlu olur ve duygusal gelişimi olumlu etkilenir bütün bunlar yapılırken evde tv bilgisayar vs. kapalı olursa daha iyi olacaktır. Peki çocuklarla ilgilenmezsek oyun oynamalarını engellersek ne olur? Çocuklar böyle olduğunda öfkeli ve saldırgan tavırlar sergileyebilirler genellikle  okuldan şikayetle eve gelen çocuklarda temel sebep evde ilgi görmemesi ve oyun ortamının eksikliğini görmek olasıdır..

Özellikle okul öncesi dönemde çocukların oyun oynaması daha önemlidir bu dönemde çocuğun beyninde yavaş yavaş roller oluşacaktır etraftaki insanları  kim olduğu cinsiyet ayrımı gibi konuları öğrenmeye başlayan çocuk oyun oynayarak kendini ifade eder örneğin 5 yaşındaki bir kız çocuğu tabak bardak gibi mutfak aletleriyle oynayabilir.Daha sonraki dönemlerde yaşları büyüyen çocuklar daha çok sosyalleşmeye grupça oynanan oyunlara ve sporla birlikte yapılacak oyun aktivitelerine ihtiyaç duyar yine çocuklar aynı şekilde engellenmemeli ve oyun oynamaya teşvik edilmelidir.

Geleceğin mimarı çocuklar oynayarak,öğrenerek,sevinerek,gülerek büyümelidir bizlerde onlara gereken önemi verelim ve onların sevgi ortamı içinde büyümelerine gayret gösterelim..

PSİKOLOJİK DANIŞMAN;SEBİHA ERGÜN                                                                                                                #KAYSERİDENGEPSİKOLOJİKDANIŞMANLIK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.