EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ TÜRK MİLLETİNİNDİR

Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mustafa Öztürk son Anayasa değişikliği hakkında ilimizde faaliyet gösteren 24 STK temsilcisi adına açıklama yaptı.

 

Öztürk, açıklamasında TBMM’nde birinci görüşmelerin sonunda kabul edilen anayasa değişiklik maddelerinin, Türklerin egemenliği üzerine oluşturulan mevcut anayasayı ortadan kaldırmayı amaçladığını işaret ettiğini, çağdaş anayasa temeline dayanarak hazırlanmış milli anayasamızın yasama ve denetleme yetkisini verdiği Türk Milletinin egemenliğinin tecelligahı olan TBMM’nden alınıp bir tek kişiye devredileceğini vurguladı.

Anayasanın milletin egemenliği üzerine kurulmuş bir anayasa olduğunu belirten Öztürk; “19. Yüzyılın sonuna doğru İngiliz, Fransız, İtalyan, Alman ve Rus gibi Türk düşmanları ve onların bölgedeki işbirlikçilerinin darbeleriyle yıkılan Osmanlı devletinin bir parçasında İstiklal Savaşı vererek kurduğumuz Türkiye Cumhuriyetinin varlık felsefesi cumhuriyeti kuranlar tarafından belirlenmiş ve 1924 Anayasası ile de kayıt altına alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

 

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ TÜRK MİLLETİNİNDİR, BAŞKALARINA DEVREDİLEMEZ!

Oylanan anayasa değişikliği maddeleri ile Türkiye’nin binlerce yıllık devlet ve millet geleneği bir tarafa atılmak istendiğini söyleyen Öztürk Türk Milleti ve Milletvekillerine seslenerek, “95 yıl önce, büyük badirelerden sonra kazandığımız “Milli Egemenliğimiz”, teklif edilen bu anayasa değişikliği ile bir kişiye devredilmek isteniyor. Bunun kabul edilemez olduğunu bütün halkımıza ve kurumlarımıza haykırıyoruz. Bu vesile ile Kayseri Milli Sivil Toplum Kuruluşları olarak baştan sona hastalıklı olan Anayasa değişikliği teklifinin meclis oylamasından ya geri çekilmesini ya da Türk Milletinin Varlığının ilelebet egemen olmasını düşünen sayın milletvekillerinden HAYIR oyu ile reddedilmesini diliyoruz. Aksi takdirde, yarın çok geç olacak, telafisi çok zor olacaktır.” dedi. –SELMA KÖSEDAĞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.