ERÜ’de ‘Sözlü Tarih Araştırmaları’ semineri

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Konak, Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde ‘Turizmde Sözlü Tarih Araştırmaları ve Kayseri’nin Eski Lokanta, Otel ve Pastane gibi İşletmelerinin Tarihini Yazmak’ konulu seminer verdi.
Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde Prof. Dr. Nazmi Konak, sözlü tarih araştırmalarının turizm sektöründeki önemini anlattı.
Prof. Dr. Konak, “Sözlü tarih araştırması tarihi yazılı belgelere ek olarak tarihe birinci elden tanıklık etmiş her alandan ve her mevkiden kişilerle görüşülerek yapılan araştırma şeklidir. Sözlü tarih araştırması yönteminde ulusal ses kayıtları ve görüntüler oldukça önemlidir. Yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan çalışmalar, anketle yapılan çalışmalara göre her zaman daha sağlıklıdır.” dedi.
Konuşmasında Kayseri’nin kültüründen de bahseden Prof. Dr. Konak, “Kayseri yemek kültürünün zengin olması, tarihinin çok eskilere dayanması, ticaret merkezi olması ve Kapadokya Bölgesine yakın olmasından dolayı sözlü tarih araştırmalarına çok müsait bir bölge durumundadır. Kayseri’de yaşamış ve tarihe tanıklık etmiş yaşlılarla görüşmeler yapılarak turizm alanında faydalı çalışmalar üretilebilir.” diye konuştu.
Seminer plaket takdimi ve kokteyl ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.