Yağmaya teşebbüsten 6 yıl hapis

KAYSERİ (ŞEREF KAHRAMAN/KAYSERİ-İHA)
Alkol aldıktan sonra parkta oturan 3 kişiye bıçak çeken ve telefonlarını isteyen, daha sonra 3 kişi tarafından dayak yiyen sanık, yargılandığı mahkemece ‘nitelikli yağmaya teşebbüs’ suçundan 6 yıl 4 ay 11 gün hapis cezası alarak, tutuklandı. 
Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada birbirlerinden şikayetçi olan tutuksuz sanıklar S.Y.(42), R.B.(29), A.B.(35), ve E.B.(31) ile avukatlar hazır bulundu.
Tutuksuz sanık S.Y., mahkemede sorgu ve savunmasında Ağustos ayında Melikgazi ilçesi Osman Kavuncu Caddesi Kadir Has Stadyumu yakınlarında bir parkta ailevi sorunları nedeniyle gece vakti alkol aldığını belirterek, “Olay günü biraz alkol almıştım. Stadyumun yakınlarında bir parkta diğer sanıklar önümü kesti. Hiçbirini tanımam. Ben yalan yok, alkol almıştım ama sarhoş değildim, önümü kestiler, sigara istediler. Ben yok deyince 3-5 kişi bana çöktü, darp ettiler. Ben kimseyi gasp etmedim” dedi.
Hem şikayetçi hem de sanık olan R.B. ise “Biz üç arkadaş parkta oturup, sohbet ediyorduk. Tanımadığım S.Y. yanımıza geldi. ‘Ayağa kalkın’ dedi, cebindeki bıçağı çıkararak A.B.’nin elindeki cep telefonunu istedi., vermeyince bıçakla üzerine doğru gelirken, biz de panikledik, elindeki bıçağı düşürmek için darp ettik” diye konuştu. A.B. ise “Yanımıza geldi, elimdeki cep telefonunu istedi. Bıçak ile üzerime gelince, biz de eline vurduk, bıçak yere düştü, ayağımızla ittik. Sarhoş olduğu için kendisi de yere düştü ve kalkamadı, polisi aradık” dedi. E.B. de savunmasında, “Kalkın lan ayağa diyerek yanımıza geldi. Beni tanıyor musunuz, bana deli S. derler diyerek üzerimize yürüdü, telefonu istedi. Bizde bıçağı düşürmek için bir kaç kez vurduk. Şikayetçiyiz” şeklinde konuştu.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık S.Y.’ye ‘nitelikli yağma’ suçundan 12 yıl hapis cezasını, teşebbüste kaldığı gerekçesiyle 6 yıla düşürdü. ‘Hakaret’ suçundan da 4 ay 11 gün alan ve toplam 6 yıl 4 ay 11 gün hapis cezası alan S.Y.’nin tutuklanmasına karar veren mahkeme, diğer sanıklara ‘yaralama’ suçundan verilen 6 ay 7 gün hapis cezasının hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Duruşma salonunda polis ekipleri tarafından kelepçe takılarak gözaltına alınan sanık S.Y., daha sonra Adliye çıkışı kendisini çeken gazetecilere, ‘Hırsızlık mı yaptık da çekiyorsunuz, çekmeyin lan’ diye tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.